Czy to jeszcze strach? A może to już lęk? - Strona 2 z 3 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Czy to jeszcze strach? A może to już lęk?

Predyspozycje do występowania zaburzeń lękowych

Do przyczyn, które potęgują szansę na wystąpienie zaburzeń lękowych, można zaliczyć:

  • Stresujące wydarzenia: chodzi tu zarówno o wydarzenia występujące na bieżąco, jak zmiana pracy, trudna sytuacja materialna, ciąża, jak i te, które wystąpiły w przeszłości, jak np. przemoc w rodzinie.
  • Choroby somatyczne: one również mogą mieć wpływ na ryzyko wystąpienia zaburzeń lęku. Są to szczególnie choroby serca i hormonalne, ale także cukrzyca, a nawet astma.
  • Typ osobowości: są pewne cechy osobowościowe, które mogą zwiększyć ryzyko zaburzeń lęku. Mowa tutaj o perfekcjonizmie czy niskiej samoocenie.
  • Substancje psychoaktywne: ten punkt nie powinien nikogo dziwić. Nie od dziś wiadomo, że środki psychoaktywne mają ogromny wpływ na psychikę nie tylko w czasie ich zażywania, ale także poza nim. Oprócz narkotyków mowa tutaj również o środkach uspokajających – szczególnie gdy kończy się ich czas działania. Mowa również o ciągle najpopularniejszy z „narkotyków” w naszym kraju – alkoholu.
  • Dziedziczność: tutaj należy powiedzieć wprost: zaburzenia lękowe nie są dziedziczne, ale… dziedziczne są cechy, które są zawarte w genach. Zatem nie można wprost przekazać tych zaburzeń w genach, jednak pewne predyspozycje ku nim już tak.

Duży wpływ na wystąpienie zaburzeń lękowych mogą mieć warunki psychospołeczne, jak np. trudności finansowe czy problemy w pracy bądź rodzinie, jak również wydarzenia z przeszłości, takie jak surowe wychowanie, nadmierna kontrola rodzicielska czy przemoc w środowisku rówieśniczym w dzieciństwie.

Epidemiologia

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.