Czy ból głowy może być zabójczy? Czym jest SAH? - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Czy ból głowy może być zabójczy? Czym jest SAH?

Ból głowy to niezwykle częsty objaw zgłaszany przez pacjentów. Są jednak takie bóle głowy, które zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta. Jest nim opisywany w niniejszym artykule SAH – krwotok podpajęczynówkowy. SAH to zjawisko dosyć rzadko występujące, charakteryzuje się przede wszystkim szybko postępującym silnym, wręcz piorunującym bólem głowy. Dotyka najczęściej ludzi w młodym i średnim wieku, a jego śmiertelność jest na wysokim poziomie. Zabija nagle, a spora część pacjentów nie przeżywa nawet do czasu dotarcia medyków na miejsce. Nierozpoznanie krwotoku podpajęczynówkowego to jeden z najczęstszych błędów medycznych w Polsce. Czym tak właściwie jest SAH?

Słowa kluczowe

SAH, krwotok podpajęczynówkowy, mózg, krwawienie, ból głowy, neurologia

Kto z nas nie walczył kiedyś z bólem głowy? Lepsze nawodnienie, sen czy po prostu chwila odpoczynku, czasem leki przeciwbólowe i temat zazwyczaj się zamyka. Tematyka bólu głowy nie jest jednak taka prosta jak w powyższym przykładzie. Mózg to skomplikowany narząd – nie inaczej jest również z etiologią jego bólu. Jego rodzajów jest wiele, jak jednak rozróżnić błahe bóle głowy od tych, które zagrażają życiu i zdrowiu pacjenta? Kiedy ból głowy może wskazywać na stan zagrożenia życia?

Czym jest SAH?

SAH, subarachnoid haemorrhage – po przetłumaczeniu na język polski oznacza krwotok podpajęczynówkowy. Jest to stan, podczas którego wynaczyniona krew gromadzi się pomiędzy oponą miękką a oponą pajęczą mózgowia i dostaje się do płynu mózgowo-rdzeniowego, który wypełnia tę przestrzeń. Wynaczynienie krwi bywa spowodowane przez różne czynniki – najczęściej jest wynikiem pękniętego tętniaka dużych naczyń krwionośnych mózgowia. SAH może mieć również podłoże urazowe.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.