Czy ból głowy może być zabójczy? Czym jest SAH?
Podsumowanie
Ból głowy ma u pacjentów wiele przyczyn, krwotok podpajęczynówkowy to stosunkowo rzadkie zjawisko, jednak to właśnie on stanowi istną pułapkę rutyny personelu medycznego. Jego nierozpoznanie stanowi jedną z trzech najczęstszych przyczyn błędów lekarskich w Polsce. Nie można zatem bagatelizować zgłaszanych przez pacjenta objawów.
Typowy ból głowy, spowodowany małym nawodnieniem, napięciowym bólem głowy czy migreną, różni się znacznie od tego, jaki jest prezentowany przez pacjenta z SAH. W głowie każdego medyka powinna zacząć się świecić „czerwona lampka”, gdy pacjent zgłasza szczególnie nagły i silny ból głowy. Ból takiego typu, jakiego „jeszcze nigdy nie miał okazji doświadczyć”, niezależnie, czy był poprzedzony urazem głowy, czy też nie.
Pacjent z SAH powinien niezwłocznie trafić pod specjalistyczną opiekę. Podejrzenie krwotoku podpajęczynówkowego trudno zdiagnozować w warunkach przedszpitalnych – nie mamy bowiem całego zaplecza diagnostycznego takiego jak w warunkach szpitalnych. Oprócz głównego objawu, jakim jest silny, nagły ból głowy, obraz SAH mogą niejako przyćmić nam inne objawy – jak drgawki czy światłowstręt, które mogą występować również w innych schorzeniach. Należy je także różnicować od zawału mięśnia sercowego, gdyż krwotokowi podpajęczynówkowemu mogą również towarzyszyć objawy kardiologiczne. Ważne jest jednak, by z perspektywy ZRM-u nie pozwolić, by wkradła się rutyna i nie zbagatelizować tak poważnego stanu jak krwotok podpajęczynówkowy i podjąć decyzję o konieczności hospitalizacji pacjenta.
Piśmiennictwo
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”