Dekontaminacja właściwa osób poszkodowanych - Strona 3 z 4 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Dekontaminacja właściwa osób poszkodowanych

Proces dokładnego mycia

Pierwszym elementem mycia poszkodowanego jest spłukanie jego ciała letnią wodą w postaci rozproszonego strumienia o małym ciśnieniu. Następnie nanoszony jest hipoalergiczny detergent lub specjalistyczny środek dekontaminacyjny, najlepiej w postaci piany, której zaletami są dobre przyleganie i utrzymywanie się na powierzchni ciała. Pozwala to na lepszą penetrację, rozpuszczenie oraz ewentualne związanie czynnika niebezpiecznego. Kolejnym krokiem jest zastosowanie czynnika mechanicznego pod postacią miękkich gąbek, myjek oraz szczotek z delikatnym włosiem, które w miarę możliwości powinno się często zmieniać. Skóry nie szoruje się nadmiernie i omija zaczerwieniania. Stosuje się technikę zmywania w jedną stronę. Podczas mycia należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca trudno dostępne, takie jak: włosy, okolice oczu, ust, nosa i uszu, dłonie oraz stopy (przestrzenie między palcami, paznokcie), fałdy skórne, doły pachowe i pachwiny wraz z okolicami intymnymi, okolice piersi u kobiet, pępek, szpara pośladkowa. Ostatnią czynnością jest ponowne spłukanie całego ciała wodą z uwzględnieniem wcześniej wymienionych zaleceń. Należy również zwrócić uwagę, że woda może ułatwiać wchłanianie niektórych substancji chemicznych, dlatego proces mycia powinien być wykonany szybko i sprawnie.

Proces osuszania, kontroli skuteczności oraz termoizolacji

Po dokładnym umyciu poszkodowanego jego ciało osusza się z należytą starannością. Czynność ta polega na delikatnym, bez nadmiernego tarcia, stosowaniu ręczników, sprzętu opatrunkowego lub innego materiału chłonnego. Materiały wykorzystywane do osuszenia należy również w miarę możliwości często zmienić. Podczas osuszania należy także zwrócić szczególną uwagę na wcześniej wymienione miejsca trudno dostępne. Należy wspomnieć, że proces osuszania pozwala również usunąć ewentualnie jeszcze występujące skażenie, dlatego jest to także bardzo ważny element działań dekontaminacyjnych. Skażony sprzęt, który został zastosowany przed wykonaniem dekontaminacji lub w jej trakcie, powinien zostać usunięty i wymieniony. Rany zaopatrywane są jałowymi opatrunkami. Także w warunkach placówek ochrony zdrowia czy mobilnych systemów dekontaminacyjnych istnieje ryzyko wystąpienia hipotermii, dlatego należy wykonać termoizolację i dbać o prewencję hipotermii. Ocena skuteczności zabiegów dekontaminacyjnych jest prowadzona za pomocą sprzętu wykrywczo-pomiarowego, który został opisany wcześniej. W przypadku stwierdzenia dalej występującego skażenia, które może zagrażać zdrowiu i życiu poszkodowanego oraz być przyczyną kontaminacji wtórnej, należy ponownie przeprowadzić dekontaminację jako całość zabiegów lub tylko jako poszczególne elementy (np. dokładne umycie wybranej okolicy anatomicznej, np. dłoni). Podczas ekspozycji na czynnik biologiczny poszkodowany pomimo wykonanej dekontaminacji właściwej nadal będzie stanowił zagrożenie dla personelu ze względu na możliwe zakażenie chorobą szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, dlatego ocena skuteczności dekontaminacji nie wpływa na proces decyzyjny dotyczący działań ratowniczych. Skażenie promieniotwórcze może bardzo silnie związać się ze skórą i usunięcie

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.