Diagnostyka i postępowanie w udarze kardiogennym u pacjentów z ASD w praktyce ratownika medycznego
Objawy kliniczne udaru kardiogennego
Objawy występujące przy tego rodzaju udarze w większości przypadków zdają się być bardzo podobne do tych klasycznych, występujących przy zwykłym udarze.
Wszystko zależy od tego, gdzie doszło do blokady naczynia, jaki to rejon mózgu oraz za co odpowiada. Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć: osłabienie siły mięśniowej w kończynach, niedowład występujący bardzo często po jednej stronie ciała, zaburzenia widzenia, charakterystycznie opadający kącik ust, świadczący o niedowładzie w zakresie mięśni twarzy, charakterystyczne zaburzenia ruchowe, brak zdolności ubrania się, potykanie się na prostej drodze, osłabienie siły mięśniowej w okolicy gardła oraz języka, co może objawiać się dyzartrią lub krztuszeniem się pacjenta podczas próby połykania czegokolwiek, nagły silny ból głowy, utratę przytomności świadczącą zazwyczaj o rozległym udarze.
Definicja atrial septal defect
ASD samo w sobie to wada serca, która jest patologią anatomiczną w rejonie przedsionków serca i dzieli się na poszczególne typy. ASD I jest patologią anatomiczną w obrębie dolno-tylnej części przegrody międzyprzedsionkowej, dochodzi również do rozszczepienia przedniego płatka lewej zastawki przedsionkowo-komorowej, a w konsekwencji jej niedomykalności, z kolei ASD sv charakteryzuje się brakiem ściany oddzielającej żyły główne dolne od żył płucnych lub brakiem prawidłowego ujścia żyły prawej górnej płucnej do żyły głównej górnej (5). Wyróżniamy także ASD cs, które stanowi patologię anatomiczną polegającą na niezasklepieniu przednio-górnej zatoki wieńcowej z włączeniem jej do przedsionka lewego (5). Nieuchronną konsekwencją wystąpienia ASD w organizmie jest przeciek utlenowanej krwi z lewego przedsionka do prawego, a objętość tego przecieku jest z kolei zależna od rozmiarów ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej oraz panującego w komorach ciśnienia. Przeciek może doprowadzić do długotrwałego przeciążenia objętościowego, a tym samym spowodować w konsekwencji przeciążenie prawej komory serca, które u osób w podeszłym wieku może stać się istotne hemodynamicznie, szczególnie jeśli dojdzie do zmniejszenia podatności lewej komory (6). Do nasilenia przecieku może dojść w przebiegu nadkomorowych zaburzeń rytmu serca, takich jak na przykład migotanie przedsionków (AF) polegające na zaburzonym pobudzeniu przedsionków serca, co jest spowodowane mechanizmem fal nawrotowych mnogich (7). Niezdiagnozowane oraz nieleczone ASD może w konsekwencji doprowadzić do płucnej choroby naczyniowej z patologicznym nieodwracalnym zwiększeniem oporu płucnego.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”