Drgawki gorączkowe – postępowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego
Drgawki gorączkowe są częstym stanem nagłym w pediatrii. W artykule omówiono epidemiologię, charakterystykę choroby oraz postępowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego w przypadku drgawek. Przedstawiono również nowoczesne formy podawania benzodiazepin (donosowo i dopoliczkowo). Artykuł rozszerzono o schemat diagnostyki szpitalnej drgawek gorączkowych.
Słowa kluczowe: drgawki gorączkowe, drgawki dziecięce, gorączka, ratownictwo medyczne, benzodiazepiny
Drgawki gorączkowe - epidemiologia
Drgawki gorączkowe są typowym stanem nagłym w pediatrii, który występuje u dzieci w wieku od 6 do 60 miesięcy, częściej u chłopców niż u dziewczynek. Szczyt zachorowalności przypada na wiek około 18-24 miesięcy. Szacuje się, że nawet 4% populacji dziecięcej może mieć co najmniej jeden epizod drgawek gorączkowych w swoim życiu (3). Z praktyki klinicznej Zakładu Medycyny Ratunkowej Dzieci WUM wynika, że napady drgawek gorączkowych są jedną z najczęstszych przyczyn przebywania pacjenta w obszarze resuscytacyjno-zabiegowym SOR-u Szpitala Pediatrycznego WUM. W roku 2017 przyjęto 118 pacjentów z tym schorzeniem, z czego 53 stanowiły dziewczynki, a 65 to chłopcy. Najmłodsze dziecko miało 7 miesięcy, najstarsze 8 lat, a średnia wieku to 24 miesiące.
Drgawki gorączkowe - definicja
Polskie Towarzystwo Neurologów Dziecięcych uznało, że drgawkami gorączkowymi nazywamy wystąpienie napadu drgawkowego u dziecka w wieku od 6 do 60 miesięcy, mającego swoją przyczynę w występowaniu gorączki powyżej 38 stopni Celsjusza, z wykluczonym zakażeniem układu nerwowego (11).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”