Działalność Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w dobie epidemii
W artykule przedstawiono działalność Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa podczas trwania pandemii wirusa SARS-CoV-2. W pracy opisano także dane dotyczące pozyskiwania osocza z krwi ozdrowieńców oraz przekazywania go dla osób chorujących na koronawirusa.
W roku 2020 publiczna służba krwi, tak jak cała ochrona zdrowia, stanęła przed wyzwaniem, jakim jest epidemia wirusa SARS-CoV-2.
Wobec zagrożenia transmisją wirusa SARS-CoV-2 wdrożono krótką ankietę wstępnej kwalifikacji dawców/pracowników/gości* przed wejściem na teren RCKiK/TO/ekipy wyjazdowej. Pytania zawarte w ankiecie dotyczyły ryzyka kontaktu z osobą o potwierdzonym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 lub objętą kwarantanną. Istotne pytanie związane było z faktem powrotu z kraju o wysokiej liczbie zakażeń tym patogenem. Ponadto dawca/kandydat na dawcę zobowiązany został do udzielenia informacji dotyczących obecności objawów infekcji i sprawdzenia temperatury ciała. Zalecono również dyskwalifikację 14-dniową dawców w przypadku kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 lub dawców, którzy przebywali w kraju (na terenie), gdzie występuje lokalna transmisja koronawirusa.
Wdrożone zostało postępowanie z dawcą/pracownikiem/gościem CKiK spełniającym kryteria kliniczne stwierdzone podczas kwalifikacji wstępnej na podstawie wytycznych IHiT nadesłanych do centrów krwiodawstwa (tab. 1).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”