EKG w pediatrii. Wprowadzenie do elektrokardiografii – cz. I - Strona 3 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

EKG w pediatrii. Wprowadzenie do elektrokardiografii – cz. I

Referencyjne wartości czynności serca u dzieci

Zarówno aktualne wytyczne Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jak i Europejskiej Rady Resuscytacji rekomendują zakres normy akcji serca u dzieci w zależności od wieku. Susannah Fleming i wsp. opublikowali w marcu 2011 roku na łamach czasopisma „The Lancet” wyniki badań dotyczące prawidłowych wartości tętna i oddechów u dzieci do 18. roku życia. Badania w zakresie oceny tętna przeprowadzono łącznie na grupie 143 346 dzieci. W badaniach tych zaobserwowano różnice pomiędzy wynikami obserwacji dzieci a zaleceniami wytycznych resuscytacyjnych. Autorzy badań wskazują na konieczność aktualizacji norm dotyczących poszczególnych wartości akcji serca i oddechu u dzieci w różnych przedziałach wiekowych.

ekg
Ryc. 3. Podstawowy cykl EKG (zaznaczono odstępy PQ i QT)

Z powyższych rekomendacji EPLS i PALS wynika, iż istnieje duża rozbieżność w zakresie dolnej i górnej granicy norm akcji serca u dzieci. W Polsce w 2010 roku na łamach czasopisma „Kardiologia Polska” opublikowano dokument opracowany przez Grupę Roboczą powołaną przez Zarząd Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Autorzy zaleceń dotyczących stosowania rozpoznań elektrokardiograficznych zwrócili uwagę na fakt, iż poza okresem noworodkowym rytm serca u chłopców jest nieco wolniejszy niż u dziewczyn. Wyodrębnili również średnie normy akcji serca u dzieci (4).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.