Emerytury pomostowe nie dla ratowników zatrudnionych na kontrakcie
Od 1 stycznia 2024 zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych. Zaktualizowane przepisy odbierają prawo do tzw. „pomostówki” osobom zatrudnionym na kontraktach.
Emerytury pomostowe przysługują pracownikom, którzy wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ustawa z dnia 28 lipca o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw przedłuża funkcjonowanie tego systemu i umożliwia skorzystanie ze świadczenia kolejnym rocznikom.
Emerytury pomostowe tylko dla pracowników etatowych
Znowelizowane przepisy określają jednak, że emerytura pomostowa nie będzie przysługiwać osobom zatrudnionym na kontraktach. „Pomostówki” otrzymają jedynie pracownicy etatowi. Problem dotyczy m.in. ratowników medycznych czy kierowców, którzy często pracują na kontrakcie.
Eksperci oceniają, że pracownicy zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych będą walczyć o prawo do emerytur pomostowych w sądzie, pozywając swoich pracodawców.
– Oceniam, że w ratownictwie może być nawet kilka tysięcy osób zainteresowanych złożeniem takiego pozwu i sądzę, że nie będą mieli problemów z udowodnieniem, że faktycznie pracowali na etacie uprawniającym do pomostówki. W ratownictwie medycznym zatrudnianie na kontraktach zaczęło się ok. 10 lat temu, jednak w niczym nie różni się to od umów o pracę, bo to nie jest samodzielna działalność, tylko odbywa się w określonym czasie, w którym karetki są dysponowane do wykonywania określonych działań w systemie – powiedział Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego dla „Dziennika Gazety Prawnej”.
Źródło: next.gazeta.pl, praca.gazetaprawna.pl