IX Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowej „Wsparcie psychologiczne w ratownictwie medycznym” - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

IX Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowej „Wsparcie psychologiczne w ratownictwie medycznym”

Jak stres i emocje wpływają na procesy decyzyjne i skuteczność personelu pracy personelu systemu PRM? W jaki sposób prawidłowo komunikować się z pacjentem i jego rodziną? Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym i wyczerpaniem emocjonalnym?

Te i inne zagadnienia zostały poruszone podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Wsparcie psychologiczne w ratownictwie medycznym”, zorganizowanej przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Konferencja odbyła się w dniach 6-7 listopada w Ołtarzewie.

Zaproszeni eksperci omówili zagadnienia związane z dobrostanem psychicznym medyków pracujących w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na problematykę wyczerpania emocjonalnego i wypalenia zawodowego wśród medyków, stykających się w pracy z trudnymi sytuacjami.

W gronie prelegentów znaleźli uznani praktycy i eksperci z zakresu psychologii i innych dziedzin: prof. dr hab. Agnieszka Maryniak, prof. dr hab. n. społ. Robert Socha, prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar, dr hab. n. med. i n. o zdr. Patryk Rzońca, dr hab. n. med. i n. o zdr. Krzysztof Sobczak, dr Grzegorz Matuszek, dr n. med. Aleksandra Krasowska, ks. dr Kacper Radzki, dr n. med. Paweł Rasmus, dr n. med. Marta Strombek-Milczarek, dr n. med. Bohdan Tadeusz Woronowicz, chorąży mar. Tomasz Paprocki, Igor Jakubowski, Anna Orłowska, Urszula Szybowicz oraz Martyna Tworkowska

Organizatorzy podkreślają, że o zdrowiu psychicznym personelu medycznego wciąż mówi się zdecydowanie za mało.

Jest to temat niezwykle ważny, choć nadal mało popularny. Konferencję organizujemy już od 11 lat. Zapoczątkował ją prof. Robert Gałązkowski, ówczesny dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który już wtedy dostrzegał potrzebę mówienia o tym problemie. Rokrocznie obserwujemy zainteresowanie tym wydarzeniem zarówno pracowników systemu, jak i kadry zarządzającej. Na naszych konferencjach pojawiają się również psychologowie z urzędów wojewódzkich, którzy odpowiadają za wsparcie medyków w tej materii. Konferencja tworzona jest po to, by zwiększać świadomość na temat dbania o zdrowie psychiczne wśród medyków, natomiast nadal jest to temat wymagający głębokiej refleksji i rozważań oraz stwarzania możliwości pomocy osobom pracującym w systemie PRMpowiedziała Justyna Sochacka, przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji i rzeczniczka prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Każdy z nas w trakcie edukacji poznaje definicje, poznaje objawy. Jednak kiedy dotyka nas to bezpośrednio – udajemy twardzieli. Nierzadko nie mamy do kogo zwrócić się z prośbą o wsparcie. Bywa również tak, że się tej prośby wstydzimy, bo sądzimy, że nie możemy okazywać słabości. Badania naukowe przeprowadzone wśród osób pracujących w systemie PRM – ale też ogólnie w systemie ochrony zdrowia – pokazują, że pojawienie się problemów w sferze psychicznej jest kwestią czasu. Kiedy nie radzimy sobie ze stresem i innymi negatywnymi emocjami, uciekamy np. w używki i myślimy, że nam to pomoże, ale jest to jedynie pozorne odwlekanie problemu w czasiepowiedział prof. Robert Gałązkowski, były dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i inicjator konferencji.

Jak przekazał w trakcie swojego wystąpienia prof. Marcin Wojnar, ratownicy medyczni są częściej narażeni na wystąpienie zaburzeń psychicznych, w tym zaburzeń lękowych i depresji.

Dlatego też na konferencji po raz kolejny rozmawiamy na ten temat. Uczymy się też, jakie mechanizmy systemowe wprowadzać – poczynając od najniższego poziomu organizacji systemu – żeby zapewnić możliwość wsparcia psychicznego naszym współpracownikompodkreślił prof. Robert Gałązkowski.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny oraz Konsultanta Krajowego ds. Medycyny Ratunkowej prof. dr hab. n. med. Jerzego Roberta Ładnego.

Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.