Funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w czasie epidemii
W późniejszym okresie epidemii prawdopodobieństwo transmisji zakażenia ulega zwiększeniu przez wzrost liczby zakażonych pacjentów. Sytuacja ta wymusza zmiany zasad organizacji pracy w SOR-ze, jak również metod triage’u i zasad ochrony indywidualnej personelu.
Na kolejnym etapie rozwoju epidemii na terenie SOR-u będą przebywać pacjenci wysoko zakaźni lub podejrzani o zachorowanie, wymagający leczenia w warunkach SOR-u. W końcu każdy pacjent przybywający do SOR-u będzie traktowany jako zakaźny, do momentu wykluczenia zakażenia. Stąd tak ważne jest badanie (testowanie) populacji, a przynajmniej wybranych grup ryzyka oraz potencjalnych pacjentów SOR-u.
W okresie epidemii na szpitalny oddział ratunkowy trafią pacjenci zarówno z powodu objawów choroby zakaźnej lub jej powikłań, jak również pacjenci przywiezieni z innego powodu (doznany uraz, nagłe inne zachorowanie, zaostrzenie choroby przewlekłej). Niezależnie od przyczyny, z jakiej pacjent trafia do SOR-u, konieczne jest przeprowadzenie triage’u biologicznego i diagnostyki w kierunku obecności zakażenia. Obok tradycyjnego triage’u opartego na wypracowanych na potrzeby codziennej praktyki SOR algorytmach (np. MTS, ang. Manchester Triage System, ESI, ang. Emergency Severity [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!