Hipotermia jako stan zagrożenia życia
Z danych statystycznych podanych za okres 2022/2023 wynika, że liczba przypadków hipotermii w Polsce znacząco spadła (w stosunku do analogicznego okresu 2021/2022). Nie oznacza to jednak, że problem został rozwiązany. Hipotermia jako stan zagrożenia życia nadal występuje i będzie występować, warto więc systematycznie – i szczególnie przed okresem zimowym – odświeżać wiedzę na temat tego zagadnienia.
Słowa kluczowe
hipotermia, ratownictwo medyczne, stan zagrożenia życia
Wstęp
O wystąpieniu u pacjenta hipotermii mówimy, gdy temperatura jego narządów wewnętrznych spada poniżej 35°C. W Polsce w okresie od 1 listopada 2022 r. do 31 marca 2023 r. zarejestrowano 28 zgonów osób z powodu takiego wychłodzenia organizmu – o 16 mniej niż w analogicznym okresie 2021/2022, kiedy to zanotowano 44 takie przypadki.
Jak wynika z policyjnych statystyk, na przełomie 2022 i 2023 roku największą liczbę śmierci z powodu wychłodzenia organizmu odnotowano w województwach dolnośląskim, małopolskim i pomorskim. Do zgonów z powodu wychłodzenia organizmu doszło w takich miejscach, jak: pole, łąka, las, rzeka, sad, ulica czy droga, co wskazuje na wystąpienie u zmarłych hipotermii przypadkowej – czyli takiej, która zostaje wywołana przez niekorzystne warunki zewnętrzne i stopniowo spowalnia funkcje życiowe, powodując ostatecznie ich całkowite ustanie.
Posłuchaj artykułu!
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”