Hipotermia u dziecka
Czynnikiem zmniejszającym bądź eliminującym wystąpienie powikłań po urazach mózgu w stanach niedokrwienia i niedotlenienia jest hipotermia. Celem pracy było omówienie zasad postępowania w trakcie zatrzymania krążenia u dziecka w wyniku tonięcia, na podstawie opisu przypadku. Utrzymanie przy życiu dziecka po nagłym zatrzymaniu krążenia zależy od szybkiego rozpoznania i wdrożenia właściwego postępowania przez Specjalistyczny Zespół Pogotowia Ratunkowego. Efektem profesjonalnego działania terapeutycznego było całkowite wyzdrowienie dziecka, bez powikłań neurologicznych. Wynik leczenia chorych w stanie zagrożenia życia będzie pomyślny tylko wtedy, gdy na wszystkich etapach postępowania udzieli się odpowiedniej pomocy medycznej. Nawet najbardziej specjalistyczne leczenie na Oddziale Intensywnej Terapii nie przyniesie efektu, jeżeli pacjent trafi tam z trwałym, nieodwracalnym uszkodzeniem mózgu.
Słowa kluczowe
hipotermia, zatrzymanie krążenia, tonięcie
Wypadki i choroby zdarzają się w różnych miejscach i różnym czasie. Pracownicy ochrony zdrowia nie mogą udzielić wszystkim pomocy w miejscu wypadku lub zachorowania. Mogą to uczynić w ograniczonym, ale skutecznym zakresie osoby będące na miejscu zdarzenia (1). Osoby te mogą udzielić pomocy doraźnej, podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) w podstawowym zakresie oraz wezwać specjalistyczną pomoc medyczną. Choć wielkość ciała wydaje się podstawową różnicą między osobą dorosłą a dzieckiem, nie można dziecka traktować jak „małego dorosłego”. Im młodsze dziecko, tym różnice w anatomii oraz fizjologii są większe (2).
Ma ono inne objawy obrażeń, często inaczej reaguje na obrażenia, wymaga specjalnego sprzętu do badań i zaopatrywania oraz trudniej nawiązać z nim kontakt (3). Każda sytuacja zagrożenia życia dziecka niesie ze sobą duży ładunek stresu i niepokoju ze strony jego rodziców czy opiekunów. Czasem staje się to przyczyną podjęcia wielu błędnych decyzji, które mogą opóźnić akcję ratunkową (4). Wynik leczenia chorych w stanie zagrożenia życia będzie pomyślny tylko wtedy, gdy na wszystkich etapach postępowania udzieli się odpowiedniej pomocy medycznej. Nawet najbardziej specjalistyczne leczenie na Oddziale Intensywnej Terapii nie przyniesie efektu, jeżeli pacjent trafił tam z trwałym, nieodwracalnym uszkodzeniem (1). Czynnikiem zmniejszającym bądź eliminującym powikłania z powodu niedotlenienia jest hipotermia. Obniżenie temperatury ciała zwalnia metabolizm komórkowy, a tym samym zmniejsza zapotrzebowanie tkanek na tlen.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”