Ile kosztuje wolne łóżko dla pacjenta covidowego? - ratownicy24.pl

Ile kosztuje wolne łóżko dla pacjenta covidowego?

pacjent geriatryczny

fot.iStock

Dobowa opłata dla szpitali tymczasowych za dostępność łóżka dla pacjentów z COVID-19 wynosi 822,43 zł za dobę, a za dostępność stanowiska umożliwiającego prowadzenie wentylacji mechanicznej 3 773,70 zł.

Dodatkowo za gotowość do przyjęcia pacjenta w takiej placówce, otrzymuje ona 18 299 zł. Powyższe dane pojawiły się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy przy tym pamiętać, że opłaty za leczenie nie łączą się z opłatami za dostępność.

Stawki te uwzględniają dodatkowe środki na wynagrodzenie personelu medycznego, które każdorazowo po zakończeniu miesiąca będą podlegały rozliczeniu z NFZ przez pomniejszenie wartości przekazywanych środków o dopłatę równą 100 proc. w stosunku do dotychczasowego wynagrodzenia danego pracownika lub o wysokość wynagrodzeń łącznie z dodatkami, wypłacanych przez wojewodę. Jenak szpitale tymczasowe nie otrzymują rekompensaty za utracone przychody.

NFZ wskazał również kwoty, jakie przysługują szpitalom I, II, III i IV poziomu zabezpieczenia covidowego. Z tych danych wynika, że najmniej otrzymują szpitale III poziomu zabezpieczenia- 40 zł/dobę za każde łóżko, a najwięcej szpitale II i IV poziomu za pacjenta wymagającego wentylacji mechanicznej. Kwota ta wynosi od 919 zł do 5 298 zł.

Przypomnieć należy także, że:

    •  I poziom stanowią placówki, w których utworzono tzw. łóżka buforowe, przeznaczone dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem;
    • II poziom to placówki, które zajmują się leczeniem chorych na COVID-19 oraz opieką pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem;
    • III poziom to szpitale, do których trafia pacjent z COVID-19, lecz głównym powodem jego hospitalizacji nie jest COVID-19,
    • IV poziom to szpitale hybrydowe, które łączą w sobie zadania np. szpitala II i III poziomu. Koordynują opiekę nad pacjentami z COVID-19 w każdym województwie.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.