Indywidualne pakiety dekontaminacyjne - Strona 2 z 5 - ratownicy24.pl

Indywidualne pakiety dekontaminacyjne

Wytyczne

Według nowych Zasad Organizacji Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym (KSRG) podczas skażenia chemicznego przetarcie powierzchni skóry podczas skażenia chemicznego ma być metodą domyślną. Jak podają zagraniczna literatura oraz zagraniczne wytyczne, podczas skażenia czynnikiem promieniotwórczym preferowane jest także przetarcie skóry ze względu na to, że woda podekontaminacyjna może być istotnym źródłem wtórnej kontaminacji radioizotopami. Według najnowszych badań oraz wytycznych zalecane jest wykorzystanie metody przetarcia skażonych i narażonych części ciała ze względu na jej dużą skuteczność.

Pierwsze pakiety dekontaminacyjne

Pakiety dekontaminacyjne nie są wynalazkiem XXI w. Ich potrzebę zaczęto dostrzegać, gdy podczas I wojny światowej zaczęto używać broń chemiczną na masową skalę. Oczywiście w latach wcześniejszych miały miejsce zdarzenia, kiedy to podczas walk lub prób otrucia stosowano proste substancje chemiczne lub biologiczne. Potrzebne były rozwiązania, które ograniczą wpływ skażenia na żołnierzy oraz ich oporządzenia. Gwałtowny rozwój potencjału militarnego oraz niestety także rozwój broni masowego rażenia przyczyniły się do powstania coraz to bardziej innowacyjnego sprzętu indywidualnej dekontaminacji. Podczas badań zaczęto uwzględniać także zagrożenie substancjami biologicznymi oraz promieniotwórczymi. Pierwsze generacje pakietów były najczęściej oparte o chemiczną neutralizację, a wykorzystywane odkażalniki posiadały właściwości toksyczne i żrące, co stanowiło niebezpieczeństwo dla użytkownika i poszkodowanego. Jednak w ogólnym rozrachunku były bezpieczniejsze od bojowych środków trujących. Z biegiem czasu zestawy zostały unowocześnione, aby poprawić bezpieczeństwo żołnierzy. Zmieniło się również podejście technologiczne. Odstępowano od reakcji chemicznych polegających na neutralizacji, a dążono do stworzenia technologii opartej na sorpcji substancji niebezpiecznej. Do niektórych zestawów były również dołączane specyficzne odtrutki. Pakiety łączyły ze sobą elementy dekontaminacji wstępnej oraz w pewnym stopniu postępowania z zakresu medycyny. Zestawy miałby być małe, proste w użyciu i skuteczne.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.