„Na Ratunek” 2/2024 jest już dostępny!
Nowy numer „Na Ratunek” już jest! Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w wydaniu 2/2024.
Najpierw kilka słów od naszego redaktora naczelnego, Tomasza Sikory.
Szanowni Czytelnicy!
Gdy myślę o polskiej legislacji dotyczącej ratownictwa medycznego, a w szczególności ostatnich zmianach w zakresie uprawnień ratowników medycznych, przed oczami staje mi kadr z filmu Żywot Briana, gdzie członkowie grupy Monthy Pythona krzyczą: „To cud!”. Po 12 latach od badania CRASH-2 udało się do zasobów leków ZRM „P” dołączyć kwas traneksamowy – lek podstawowy przy leczeniu pacjentów z ciężkimi urazami i krwotokami (chociaż jednocześnie nie mogą nam umknąć nowe możliwości podaży noradrenaliny oraz prasugrelu). Jak już o zmianach mowa, to cały czas omawiany jest również wątek możliwości wykonywania badania USG po ukończeniu certyfikowanego szkolenia. Co ciekawe, Ministerstwo Zdrowia nie chciało tym razem „pod stołem” dorzucać kolejnych procedur, co do których środowisko ratowników jest obecnie mocno podzielone. Cieszy, że ktoś wyciągnął jednak wnioski z poprzednich „falstartów”.
Tematem przewodnim numeru, który trzymacie Państwo w rękach, są Fizjologicznie trudne drogi oddechowe. Najlepszą reklamą dla tego artykułu są jego autorzy – praktycy anestezjologii i medycyny ratunkowej. Kto może mieć więcej na ten temat do powiedzenia niż taki duet? Fanów medycyny pola walki zachęcam natomiast do zapoznania się z artykułem Podsumowanie zmian w wytycznych Tactical Combat Casulty Care. Autor (również doświadczony praktyk) w pigułce przedstawia zmiany oraz kierunek działania komitetu TCCC. Jestem głęboko przekonany, że artykuł poszerzy grupę wielbicieli tej dziedziny medycyny. Nasz kącik prawny został wzbogacony o artykuł bardzo na czasie (ze względu na aktualizację przepisów) – Udzielanie świadczeń małoletnim przez ratownika medycznego – nowe standardy ochrony małoletnich. Pamiętajcie, ignorantia iuris nocet!
Bliski mojemu zawodowemu sercu jest artykuł Wykorzystanie lotniczych procedur Crew Resource Managment w pracach zespołu urazowego. Nadal w naszej pracy zbyt mało miejsca poświęcamy pracy zespołu, komunikacji, przepływowi informacji i poleceń. Ciekawą odsłonę resuscytacji przedstawiono natomiast w artykule RKO w warunkach oddalonych od służb ratunkowych oraz instytucji ochrony zdrowia. W końcu resuscytacja to nie rocket science, ale sam po przeczytaniu tego artykułu zastanawiałem się, jak wykonałbym RKO i opiekę poresuscytacyjną niemal 10 lat temu podczas rejsu w poprzek Atlantyku. Kolejny raz wracamy też do tematu zatorowości płucnej, stanowiącej dość częsty problem u naszych pacjentów, a której diagnostyka (zwłaszcza przedszpitalna) jest niezwykle trudna. O tym w artykule Zatorowość płucna nie jedno ma imię – zator tętnicy płucnej w ZRM i SOR. W temacie bardzo trudnych przypadków medycznych nie sposób nie wspomnieć o artykułach Postępowanie ratunkowe względem poszkodowanego w wyniku próby samobójczej oraz To nie moje dziecko! Dziecięcy udar mózgu. Choć za oknem już wiosna, to zmienna pogoda zachęciła nas też do przypomnienia państwu tematu przypadkowej hipotermii w artykule Hipotermia przypadkowa – postępowanie przed- i wewnątrzszpitalne.
A na koniec – mała autoreklama. W najbliższym czasie mamy zamiar wydać uaktualnioną wersję naszej Podręcznej Tarczy Ratunkowej z dawkowaniem adrenaliny i noradrenaliny oraz podstawowymi ustawieniami respiratora transportowego w zależności od wagi pacjenta. Format tarczy został zmniejszony w stosunku do poprzedniego wydania, dzięki czemu jest ona bardziej poręczna. Mam nadzieję, że będzie niezawodnym wsparciem podczas dyżurów!
Miłej lektury,
Tomasz Sikora
Sprawdź, co znajdziesz w „Na Ratunek” 2/2024:
- TEMAT NUMERU: Fizjologicznie trudne drogi oddechowe
- Wykorzystanie lotniczych procedur Crew Resource Management w pracy zespołu urazowego
- „To nie moje dziecko!” Dziecięcy udar mózgu – opis przypadku
- Postępowanie ratunkowe względem poszkodowanego w wyniku próby samobójczej
- Barotrauma płuc powstała w wyniku nurkowania w praktyce zespołów ratownictwa medycznego
- Zatorowość płucna niejedno ma imię. Zator tętnicy płucnej w ZRM i SOR
- Hipotermia przypadkowa – postępowanie przedszpitalne oraz wewnątrzszpitalne
- Podsumowanie zmian w wytycznych Tactital Combat Casualty Care
- Resuscytacja krążeniowo-oddechowa w warunkach oddalonych od służb ratunkowych oraz instytucji ochrony zdrowia
- Formy ustawicznego rozwoju zawodowego ratowników medycznych