Izolacja pacjenta w czasach pandemii – nowe wyzwanie dla ZRM - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Izolacja pacjenta w czasach pandemii – nowe wyzwanie dla ZRM

Kluczowym elementem organizacji pracy Zespołów Ratownictwa Medycznego jest kompleksowe wyposażenie ambulansów w niezbędny sprzęt. Specjalistyczna aparatura oraz materiały medyczne mają w szybki i bezpieczny sposób przyczynić się do sprawnego udzielenia pomocy w nagłym zagrożeniu zdrowia i życia w warunkach przedszpitalnych. Coraz szersze zastosowanie w czasie pandemii ma specjalna komora do transportu osób w izolacji. Kojarzona do tej pory głównie z wyspecjalizowanymi komórkami sanitarnymi lub wojskowymi staje się coraz bardziej powszechnym sprzętem wykorzystywanym przez służby ochrony zdrowia. Obecnie może być stosowana we wszelkich sytuacjach, gdy zachodzi konieczność bezpiecznego przetransportowania pacjentów chorych bądź podejrzanych o zarażenie chorobą wysoce zakaźną. Ma ona na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia, jak również bezpieczeństwa i komfortu transportowanych osób. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniej liczby ćwiczeń wykorzystywanie nowych pomysłów będzie obarczone dużą liczbą błędów. W kontakcie z każdym sprzętem należy przewidywać możliwie pojawiające się komplikacje. Znajomość posiadanego sprzętu jest podstawą jej skuteczności, a ciągłe szkolenia są istotne, by dostosowywać procedury postępowania do użytkowanej aparatury.

Słowa kluczowe

Zespół Ratownictwa Medycznego, pandemia, komora izolacyjna

W czasach obecnej pandemii SARS-CoV-2 personel medyczny jest jedną z najbardziej narażonych grup społecznych i zawodowych. Świadomość istnienia niewidocznego, lecz realnego zagrożenia powoduje, że lekarze, ratownicy i pielęgniarki szukają najlepszych form ochrony. Niestety, z całego świata docierają niepokojące informacje o ich deficycie. W sytuacji braku zasobów prewencyjnych na całym świecie pojawiły się inicjatywy wsparcia medyków polegające na zbieraniu środków ochrony, a co ciekawsze, na ich spontanicznym wytwarzaniu. Pomysły drukowania przy pomocy drukarek 3D przyłbic ochronnych czy też specjalnych adapterów pozwalających na dostosowanie filtrów do dostępnych masek ochronnych zalały portale społecznościowe oraz inne media. Nie brak jest nowo powstałych filmów instruujących chociażby, w jaki sposób bezpiecznie zakładać i ściągać odzież ochronną. Jak mawia przysłowie, „potrzeba jest matką wynalazków” – stąd też pojawiające się również rozwiązania w postaci namiotu barierowego skonstruowanego przez pracowników pracowni symulacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prototypy specjalnych komór izolacyjnych wykorzystywanych do intubacji pacjentów wymagających zaawansowanych technik zabezpieczenia dróg oddechowych. Obecna sytuacja budzi naszą inwencję twórczą, pozwalając znajdować coraz to nowe rozwiązania, ale również wymaga, byśmy sięgnęli po to, co dostępne, lecz mało znane. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniej liczby ćwiczeń wykorzystanie nowych pomysłów będzie obarczone dużą liczbą błędów.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.