Izolowane zdarzenia ratownictwa medycznego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Izolowane zdarzenia ratownictwa medycznego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym

Celem artykułu jest analiza aspektów funkcjonowania ratownika medycznego w jednostkach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, zwłaszcza podczas izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego. W artykule zdefiniowano Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy oraz Państwowe Ratownictwo Medyczne, a także krótko scharakteryzowano Państwową Straż Pożarną. Szczegółowo opisano organizację ratownictwa medycznego w KSRG. Przedstawiono izolowane zdarzenia ratownictwa medycznego (oraz ich liczbę),  podczas których jednostki KSRG prowadzą działania z powodu czasowej niewydolności PRM. Ta stale rośnie, w związku z czym wymagania wobec ratowników w zakresie ratownictwa medycznego się zwiększają.

Słowa kluczowe: Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, ratownictwo medyczne, ratownik medyczny, izolowane zdarzenia ratownictwa medycznego

Bezpieczeństwo jest fundamentalną potrzebą wszystkich ludzi. Rolą państwa i jego administracji jest zapewnienie bezpieczeństwa. Aktualnie w Polsce (pomijając ratownictwo branżowe, np.: górskie, górnicze, morskie) ratownictwo zorganizowane jest w dwóch systemach, jako:

  • Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG),
  • Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) (1).

KSRG powstał w 1991 roku, a zaczął funkcjonować w 1995 roku. Jest integralnym elementem bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Ma na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych i innych miejscowych zagrożeń poprzez działania gaśnicze, poszukiwawczo-ratownicze, ratownictwo: techniczne, chemiczno-ekologiczne, wysokościowe, wodno-nurkowe, medyczne (2). Organizatorem KSRG i jednocześnie jego uczestnikiem jest Państwowa Straż Pożarna (PSP) z całym swoim zapleczem, tj. z komendami, ze szkołami, z ośrodkami szkolenia oraz bazami sprzętu specjalistycznego, a także jednostkami ratowniczo-gaśniczymi i naukowo-badawczymi (3). PSP jest wiodącą służbą ratowniczą. W strukturze KSRG funkcjonują również ochotnicze straże pożarne (OSP), zakładowe straże pożarne czy zakładowe służby ratownicze.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.