Jak będzie wyglądać praca w Komitecie Organizacyjnym Samorządu Ratowników Medycznych?

Czy za pracę w Komitecie Organizacyjnym Samorządu Ratowników Medycznych będzie przysługiwać wynagrodzenie? Czy Ministerstwo Zdrowia zapewni członkom Komitetu odpowiednie narzędzia do pracy? Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych zwrócił się do resortu zdrowia z listą pytań dotyczących funkcjonowania KOSRM.
Ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych została wprowadzona 1 grudnia 2022 r. W związku z wejściem ustawy w życie resort zdrowia ogłosił nabór członków do Komitetu Organizacyjnego Samorządu Ratowników Medycznych. Termin zgłoszeń upływa 31 stycznia 2023 r.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych postanowił zwrócić się do ministerstwa zdrowia z listą pytań dotyczących funkcjonowania KOSRM. Na zagadnienia odpowiedział Jakub Bydłoń, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego w MZ.
Pytania o Komitet Organizacyjny Samorządu Ratowników Medycznych
OZZRM przekazał ministerstwu listę siedmiu pytań dotyczących szczegółów pracy w Komitecie.
- Czy praca członków Komitetu będzie pracą wynagradzaną? Jeżeli tak, kto jest zobowiązany ponieść koszty wynagrodzenia członków Komitetu?
- Czy pracodawca będzie obligowany do oddelegowania wybranych osób do prac w Komitecie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia?
- Czy praca w Komitecie będzie uznawana jako wykonywanie zawodu ratownika medycznego i czy będzie zaliczona do stażu pracy w sytuacji ewentualnego oddelegowania?
- Czy Ministerstwo Zdrowia zapewni zgodnie z art. 230 ust. 2 całkowite finansowanie działalności, tj. koszty związane z organizacją zgromadzeń wojewódzkich zebrań rejonowych, koszty dojazdów, diety, noclegi oraz ewentualnego wynagrodzenia członków Komitetu?
- Czy Ministerstwo Zdrowia zapewni członkom Komitetu narzędzia niezbędne do przeprowadzenia spisu ratowników medycznych?
- Czy zgodnie z art. 230 ust. 1 obsługa organizacyjna Komitetu obejmuje obsługę prawną?
- Jakie kryteria naboru kandydatur do prac w Komitecie będą przyjęte w sytuacji, kiedy uprawniona organizacja zgłosi więcej niż 25 osób lub kiedy kandydatów do prac w Komitecie zgłosi więcej niż jedna uprawniona organizacja i nastąpi podział miejsc w Komitecie?
- Czy osoba wybrana do Komitetu będzie mogła kandydować w wyborach delegatów na pierwszy Krajowy Zjazd Ratowników Medycznych?
Co mówi resort zdrowia?
Jakub Bydłoń powiedział, że wynagrodzenie za pracę w Komitecie nie jest przewidziane. W ustawie nie ma również zapisów, które nakładałyby na pracodawcę obowiązek „zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia osób wybranych do prac w Komitecie ani wliczania czasu pracy na rzecz Komitetu do staży pracy danego pracownika”. Koszty działania Komitetu będą pokrywane z budżetu resortu zdrowia.
Jak dodał, szczegóły dot. zasad działania komitetu zostaną przekazane w zarządzeniu ministra zdrowia.
Źródło: Rynek Zdrowia