Kiedy omdlenie wziąć pod lupę? Część I
Omdlenie jest jednym z częstych powodów wezwań zespołów ratownictwa medycznego. W artykule omówiono charakterystykę omdleń oraz metody ich rozpoznawania w warunkach przedszpitalnych. Zwrócono uwagę na istotę czynników wysokiego ryzyka mogących prowadzić do niekorzystnych zdarzeń sercowych, do śmierci włącznie.
Słowa kluczowe: omdlenie, patofizjologia, omdlenie wazowagalne, omdlenie kardiogenne
Przemijająca utrata przytomności to jedna z częstych przyczyn interwencji zespołów ratownictwa medycznego i zgłaszania się pacjentów do szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy zdać sobie sprawę, że poszukiwanie przyczyn i prawidłowa diagnoza utraty przytomności wymagają podjęcia szeregu interdyscyplinarnych działań. Istnieje bowiem wiele jednostek chorobowych, których jednym z głównych objawów jest utrata przytomności. Zaliczają się do nich zachorowania, które bezwzględnie wymagają dalszego leczenia i hospitalizacji, oraz takie, które wymagają jedynie leczenia ambulatoryjnego.
W 2018 roku zespół ekspertów opracował zalecenia dotyczące rozpoznawania i leczenia omdleń. W wytycznych dokonano podziału przemijającej utraty przytomności na: