Kiedy omdlenie wziąć pod lupę? Gdy serce bije za wolno, cz. III
Zaburzenia rytmu serca pod postacią bradykardii stanowią jedną z przyczyn omdleń o etiologii kardiogennej. Znajomość fizjologii i patofizjologii pracy serca oraz umiejętność interpretacji EKG ma kluczowe znaczeniu w przypadku interwencji zespołów ratownictwa medycznego u pacjentów z objawową bradykardią.
Słowa kluczowe
omdlenie, bradykardia, atropina, elektrostymulacja
Częstość akcji serca ma istotny wpływ na utrzymanie odpowiedniej perfuzji mózgowej i przepływ krwi przez kluczowe narządy zapewniające homeostazę naszego organizmu.
W poprzedniej części artykułu zostały omówione zaburzenia rytmu serca powodujące omdlenie kardiogenne na skutek zbyt szybkiej akcji serca – tzw. tachyarytmie. W trzeciej części artykułu autorzy skupią się na omdleniu kardiogennym z towarzyszącą wolną akcją serca.
Fizjologia
Serce człowieka kurczy się i rozkurcza dzięki wyspecjalizowanym komórkom obecnym w jego tkance. Prawidłowe przewodzenie i rozchodzenie się pobudzenia zapewnia zsynchronizowaną pracę poszczególnych jam serca. Węzeł zatokowo-przedsionkowy SA (ang. sinoatrial node) jest fizjologicznie nadrzędnym i tym samym najszybszym [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!