Kiedy omdlenie wziąć pod lupę? Gdy serce bije za wolno, cz. III - Strona 4 z 6 - ratownicy24.pl

Wyszukaj w serwisie

Kiedy omdlenie wziąć pod lupę? Gdy serce bije za wolno, cz. III

Zespół MAS (zespół Morgagniego-Adamsa-Stokesa)

Jest jedną z niepokojących przyczyn niezdiagnozowanych wcześniej omdleń. Występuje w zapisie EKG jako linia izoelektryczna (asystolia) między kolejnymi pobudzenia fizjologicznymi. Jest arytmią samoograniczającą się. Napadowi MAS w zależności od czasu trwania asystolii towarzyszą różne objawy. Po około od 3 do 5 sekund pojawiają się mroczki przed oczami i/lub zawroty głowy, następnie po około 10 sekundach dochodzi do utraty przytomności, kolejno po około 20 sekundach niedotlenienia centralnego układu nerwowego może dojść do drgawek.

Niestety, aby zdiagnozować zespół MAS, należy zarejestrować epizod krótkotrwałej asystolii lub krytycznego zwolnienia rytmu na zapisie EKG, co najczęściej jest trudne do wychwycenia podczas jednorazowego monitorowania pracy serca (10).

Kolejną grupą zaburzeń rytmu serca, które mogą wywołać omdlenie na skutek przejściowego niedokrwienia centralnego systemu nerwowego, jest zespół chorego węzła zatokowego. Choroba węzła zatokowego składa się z szerokiej gamy arytmii, ich omówienie wykracza poza wybrany przez autorów zakres merytoryczny artykułu.

Postępowanie

[...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Targi IFRE-EXPO w Kielcach
Poznaj nasze serwisy