Klasterowy ból głowy – zapomniane schorzenie - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Klasterowy ból głowy – zapomniane schorzenie

Bóle głowy w neurologii mogą wiązać się z różnymi towarzyszącymi objawami. Nudności, wymioty, zawroty głowy czy szumy uszne to tylko niektóre z nich. Co jednak, gdy objawy są mocno niespecyficzne? Gdy ból występuje w formie krótkotrwałych napadów, często przez określony czas, później na dłużej ustępuje i wciąż wraca? Możemy wówczas podejrzewać klasterowy ból głowy. Odpowiedź na pytanie, czym jest to schorzenie, znajduje się w poniższym artykule.

Słowa kluczowe

ból głowy, ból, analgezja, klaster, klasterowy bóle głowy, objawy neurologiczne, neurologia

Ratownik medyczny w codziennej pracy bardzo często spotyka się z bólem różnego pochodzenia. Jeśli chodzi o jego lokalizację, to jednym z miejsc, które pacjenci wskazują najczęściej, jest głowa. Bóle głowy mogą często stanowić poważny stan zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta, jednak możliwości diagnostyczne w tym zakresie są w praktyce przedszpitalnej mocno ograniczone. Pacjenci niejednokrotnie wymagają dokładnej diagnostyki w warunkach szpitalnych. Często ból ma typowe dla danej jednostki chorobowej objawy towarzyszące, mogą jednak zdarzyć się symptomy niespotykane na co dzień, atypowe. Tak jest w przypadku klasterowych bólów głowy, którym poświęcony jest niniejszy artykuł.

Czym jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy, dawniej znany bardziej pod nazwą zespołu Hortona, zespołu Raedera czy też bólu histaminowego, to napady bardzo silnego, jednostronnego bólu głowy występujące w klasterach, czyli przedziałach czasowych, w których te dolegliwości stosunkowo często występują, by po minięciu klastera całkowicie ustąpić do czasu wystąpienia kolejnego. Mogą mu towarzyszyć różnorakie objawy, które są zlokalizowane po tej samej stronie głowy co ból.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.