Kolka nerkowa – postępowanie u kobiety ciężarnej

Kolka nerkowa to ostry napadowy ból zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, promieniujący do spojenia łonowego i pachwin, związany z zablokowaniem naturalnej drogi odpływu moczu z górnych dróg moczowych. W artykule przedstawiono kolejne etapy diagnozy oraz leczenia kolki nerkowej u kobiet ciężarnych.
Słowa kluczowe:: kolka nerkowa, kamica nerkowa, kobieta ciężarna
Kolka nerkowa to ostry napadowy ból zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, promieniujący do spojenia łonowego i pachwin, związany z zablokowaniem naturalnej drogi odpływu moczu z górnych dróg moczowych. Mogą mu towarzyszyć nudności oraz wymioty.
Kolka nerkowa - przyczyny
Najczęstsze przyczyny kolki nerkowej to kamica moczowa i kamica moczowodowa. Jest to choroba polegająca na odkładaniu się w drogach moczowych złogów powstających wskutek wytrącania się substancji chemicznych zawartych w moczu. Kolce nerkowej spowodowanej kamicą moczową mogą współtowarzyszyć: dreszcze, gorączka, krwiomocz oraz naglące parcie na mocz.
Kamica moczowa jest znana i opisywana od starożytności. Pierwszy dokument opisujący postępowanie w przypadku kamicy pochodzi z 1550 r. p.n.e. W starożytnej Grecji Rufus z Efezu w swoim dziele
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”