Komunikacja ZRM z pacjentem ze spektrum autyzmu w trakcie udzielania pomocy
Według danych szacunkowych w Polsce żyje około 300 000 osób z autyzmem, z różnymi deficytami w komunikacji zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej. W trakcie akcji ratunkowej w konfrontacji z takim pacjentem najtrudniejsze mogą okazać się nawiązanie kontaktu i skuteczna komunikacja, bo bez nich nie można nawiązać kontaktu terapeutycznego i wykonać koniecznych procedur medycznych. Autorzy niniejszego opracowania podają kilka praktycznych sposobów mogących przydać się w komunikacji ZRM z pacjentem ze spektrum autyzmu.
Słowa kluczowe
autyzm, ratownik medyczny, komunikacja werbalna i niewerbalna, piktogramy
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym (nie chorobą!), które charakteryzuje się typowymi zaburzeniami relacji społecznych, deficytami w komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz stereotypowymi i powtarzającymi się wzorcami zachowań. W Polsce żyje około 300 000 osób z różnymi rodzajami autyzmu (1).
W praktyce wyróżnia się grupę całościowych zaburzeń rozwoju obejmujących: autyzm, autyzm atypowy, zespół Retta (który najbardziej odbiega od pozostałych zaburzeń), dziecięce zaburzenie dezintegracyjne, zaburzenia hiperkinetyczne z towarzyszącym upośledzeniem umysłowym i ruchami stereotypowymi, zespół Aspergera oraz całościowe zaburzenia rozwojowe nieokreślone. Na co dzień, ze względu na kliniczne wyróżnienie kilku jednostek, stosowane jest pojęcie ogólne, całościowe – „zaburzenia ze spektrum autyzmu” (2).
Autyzm pozostaje nadal jednym z zaburzeń, które są definiowane jedynie na podstawie obserwowanych objawów, a często jeden objaw może wskazywać na różne schorzenia, które wymagają różnego rodzaju oddziaływania i podejścia (3).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”