Kontrapulsacja wewnątrzaortalna IABP w transporcie międzyszpitalnym
Powikłania
Najczęstszym problemem, związanym z zastosowaniem IABP, jest uszkodzenie naczyń. U 3-20% pacjentów odnotowano niedokrwienie kończyny, zarówno w czasie stosowania terapii IABP oraz tuż po usunięciu balonu. Utrata dystalnego tętna na kończynie „balonowej” nie jest bezpośrednim wskazaniem do usunięcia balonu, dopóki zachowane są funkcje czuciowe i ruchowe kończyny. Utrata tych funkcji powinna skłaniać do zakończenia terapii.
Do innych powikłań należą:
- zakażenia związane z założeniem cewnika (prowadzące do sepsy),
- neuropatia obwodowa,
- krwawienie związane z zastosowaniem antykoagulacji (w tym udar krwotoczny mózgu lub niedokrwienny powstały na skutek pęknięcia balonu i dostania się pęcherzyków gazu do mózgu),
- nieodpowiednie położenie cewnika (balon usadowiony zbyt nisko może zasłonić odejście tętnicy krezkowej górnej czy tętnic nerkowych, powodując niedokrwienie narządów),
- krwiak w miejscu wkłucia,
- tętniak rzekomy w miejscu wkłucia.
Może również dochodzić do powikłań hemolitycznych wynikających m.in. z niszczenia elementów morfotycznych krwi (głównie płytek krwi). Według dostępnych danych ryzyko powikłań nie przekracza 10%, przy czym ryzyko najcięższych powikłań, tj.: konieczność amputacji kończyny, udar mózgu czy zgon, nie przekracza 0,1%.
Usunięcie balonu do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej
Długość stosowania kontrapulsacji wewnątrzaortalnej jest różna, od kilku godzin do kilku dni. W literaturze opisano przypadek stosowania IABP przez 310 dni. Decyzja o usunięciu balonu podejmowana jest w razie ustabilizowania stanu pacjenta, jego parametrów hemodynamicznych. Według Pasyka i Buszmana „optymalny wynik kontrapulsacji uzyskuje się przy miarowym rytmie zatokowym o częstości 90-100/min. Przy częstości akcji serca powyżej 120/min należy zastosować częstość wspomagania 1:2 lub nawet 1:3”.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”