Kontrapulsacja wewnątrzaortalna IABP w transporcie międzyszpitalnym
Transport pacjenta z urządzeniem kontrapulsacji wewnątrzaortalnej IABP
Kontrapulsacja wewnątrzaortalna jest zakładana w wielu ośrodkach kardiologicznych, jednak zdarza się, że chory, który wymaga takiego postępowania, musi trafić do ośrodka wyższej referencyjności. Ponieważ leczenia nie można przerwać, pacjent z IABP musi zostać przetransportowany z zachowaniem szczególnej uwagi. Transport zewnątrzszpitalny wymaga dodatkowych przygotowań i zebrania szczegółowego wywiadu, celem bezpiecznego prowadzenia procedury. W skali kraju, rocznie, jedynie kilkudziesięciu pacjentów jest transportowanych z urządzeniem do kontrapulsacji pomiędzy ośrodkami.
Zadania zespołu transportowego:
- kontrola kompatybilności sprzętu z wyposażeniem środka transportu,
- ocena czasu transportu oraz sprawdzenie trasy do ośrodka docelowego,
- ocena stanu pacjenta i zebranie informacji o pacjencie (wiek, wzrost, waga), historia choroby: ocena wydolności układu krążenia i oddechowego, stan świadomości, przebyta diagnostyka i zabiegi, wyniki badań laboratoryjnych,
- przekazanie zaleceń diagnostyczno-terapeutycznych,
- doposażenie we wszelki niezbędny sprzęt (gazy medyczne, elektryczność, baterie).
Zespół transportu medycznego musi upewnić się, że karetka wyposażona jest w źródło prądu, do którego można wpiąć zasilanie urządzenia. Urządzenie IABP ma wbudowaną baterię, która wystarcza na ok. 40-60 min (minimum 90 minut przy pełnym naładowaniu baterii nowego aparatu − 180 minut z opcjonalnym, drugim akumulatorem, standardowy czas ładowania nowego akumulatora − 4 godziny od pełnego rozładowania do poziomu 80%). Podczas transportu urządzenie powinno być wpięte do źródła prądu. W karetce powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby aparatura się zmieściła (średnie wymiary urządzenia: 85 x 30 x 60 cm, waga − ok. 45 kg). Aparat nie powinien się poruszać. Kaniule łączące aparat z pacjentem mają długość ok. 2-3 m, zatem należy wziąć pod uwagę, że urządzenie powinno zostać umieszczone tuż obok pacjenta. Nie można zapomnieć o mechanizmie działania balonu. Balon działa, jeżeli jest skoordynowany z: załamkiem R EKG, impulsami stymulatora lub z krwawym (inwazyjnym) ciśnieniem tętniczym.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”