Krew i jej znaczenie dla pacjentów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK)
Reakcje odbiegające od oczekiwanych wyników
Powyższe zasady obowiązują wszystkie jednostki służby krwi i stanowią podstawę serologii. Jednak badania u pacjentów, u których uzyskano reakcje odbiegające od oczekiwanych wyników, muszą być wykonywane w Pracowni Konsultacyjnej Immunoserologii Transfuzjologicznej RCKiK. Przy opracowaniu tych próbek stosuje się szereg dodatkowych specjalistycznych procedur. Niniejsza analiza statystyczna dotyczy badań u pacjentów RCKiK w Szczecinie przeprowadzonych w latach 2016-2018.
Analiza przypadków biorców badanych w RCKiK w Szczecinie w latach 2016-2018
Dane ogólne
Każda próba zgodności jest rejestrowana pod kolejnym numerem w książce badań oraz w systemie komputerowym.
W Pracowni Konsultacyjnej Immunoserologii Transfuzjologicznej RCKiK w Szczecinie wykonuje się co roku ponad 3 tys. prób zgodności. W 2016 roku było ich 3051, w 2017 roku wykonano 3338 Prób zgodności, a w 2018 roku – 3272. Oprócz badań przeprowadzonych w RCKiK każdy ze szpitali również wykonuje badania przedtransfuzyjne dla swoich pacjentów.
Liczba donacji a zapotrzebowanie na krew
Według danych statystycznych GUS z 2017 roku w RCKiK w Szczecinie pobrano 51,9 tys. jednostek koncentratu krwinek czerwonych (KKCz), czyli około 23 355 l krwi.
Na potrzeby szpitali z całego województwa zachodniopomorskiego jest to ilość niewystarczająca, ponieważ biorca krwi otrzymuje zwykle dwie i więcej jednostek KKCz.
Oznacza to, że zabiegi w trybie planowym niekiedy muszą być przesuwane. Problemy z zaopatrzeniem w KKCz nasilają się szczególnie w okresie letnim, urlopowym, który sprzyja wyjazdom, a co za tym idzie – wypadkom komunikacyjnym. Z tego powodu w telewizji, radiu, Internecie i mediach społecznościowych częściej pojawiają się apele: „Uratuj życie, zostań krwiodawcą”, „Każda kropla krwi na wagę życia”, „Twoja krew, moje życie”, „Oddając krew, ratujesz życie” itp.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”