Krew i jej znaczenie dla pacjentów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK)
Pacjenci pediatryczni – poniżej 4. miesiąca życia
Do niedawna jedną z najczęstszych przyczyn śmierci we wczesnym okresie poporodowym i okresie płodowym była choroba hemolityczna płodu i noworodka (ChHPN) (5). W patogenezie choroby biorą udział przeciwciała matki, które niszczą hemoglobinę płodową, co prowadzi do powstania bardzo szybko rozwijającej się żółtaczki. Uwolniona w ten sposób w dużej ilości bilirubina przenika do układu nerwowego, powodując jego uszkodzenie (3).
ChHPN mogą towarzyszyć takie objawy jak:
- obrzęk płodu,
- żółtaczka,
- niedokrwistość,
- powiększenie śledziony, wątroby i serca (3).
W ciężkich przypadkach ChHPN transfuzja jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia. Efektem przetoczeń u tych dzieci jest cofnięcie się wszystkich objawów ChHPN, łącznie z obrzękiem płodu (3, 5).
W zależności od wyników badań laboratoryjnych i stanu klinicznego płodu lub noworodka, spełniających kryteria kwalifikacji do leczenia krwią, można zastosować:
- transfuzję dopłodową, polegającą na przetoczeniu krwi do żyły pępowinowej płodu pod kontrolą ultrasonograficzną;
- transfuzję wymienną, dzięki której usuwa się z krwiobiegu noworodka przeciwciała pochodzące od matki; pozwala ona usunąć z krwiobiegu także bilirubinę, co jest szczególnie istotne przy bardzo wysokim i szybko narastającym jej stężeniu;
- transfuzję uzupełniającą.
W przypadku małych pacjentów krew musi być odpowiednio przygotowana, tj. poddana filtracji i napromieniowaniu. Zabiegi te pozwalają uniknąć ryzyka powikłań u noworodków i niemowląt, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Filtrację i napromieniowanie można stosować wyłącznie na świeżych składnikach krwi, najpóźniej w piątej dobie od pobrania, co ogranicza ich dostępność dla tej grupy biorców.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”