Krwotok podpajęczynówkowy (SAH) – kiedy nieurazowy ból głowy powinien niepokoić?
Celem artykułu jest omówienie definicji, epidemiologii i etiologii oraz objawów spontanicznego krwotoku podpajęczynówkowego (SAH), zwrócenie uwagi na trudności diagnostyczne rozpoznania SAH w warunkach przedszpitalnych oraz przedstawienie rozwiązań ograniczających popełnienie błędów w badaniu podmiotowym i przedmiotowym pacjentów prezentujących nieurazowy ból głowy.
Słowa kluczowe
SAH, krwotok podpajęczynówkowy, ból głowy
Krwotok podpajęczynówkowy jest to patologiczne wynaczynienie krwi do okołomózgowych przestrzeni płynowych (1). W czasie krwotoku podpajęczynówkowego krew przedostaje się do płynu mózgowo-rdzeniowego wypełniającego przestrzeń między oponą miękką, która bezpośrednio pokrywa mózg, a oponą pajęczą (2). Zapadalność wynosi od 2 do 23 przypadków na 100 tys. osób rocznie i rośnie wraz z wiekiem, osiągając szczyt zachorowań pomiędzy 40. a 60. r.ż. Krwotok podpajęczynówkowy stanowi od 2 do 7% wszystkich udarów mózgu. Śmiertelność wynosi średnio ok. 50% (1).
W ciągu ostatnich 30 lat częstość występowania SAH utrzymywała się na stałym poziomie. Jednak, prawdopodobnie z powodu lepszej opieki w specjalistycznych oddziałach, śmiertelność wypisowa znacznie się zmniejszyła (3).
[...]którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!