Kwalifikowana pierwsza pomoc - aspekt prawno-karny - ratownicy24.pl

Kwalifikowana pierwsza pomoc – aspekt prawno-karny

Kwalifikowana pierwsza pomoc
fot. iStock.com

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym określa pojęcie pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy. Pierwszej pomocy udziela każdy świadek zdarzenia, natomiast kwalifikowana pierwsza pomoc udzielana jest przez ratownika KPP, tj. osobę po ukończonym 66-godzinnym kursie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy zakończonym egzaminem.

Słowa kluczowe: kwalifikowana pierwsza pomoc, odpowiedzialność prawna, leki

Kwalifikowana pierwsza pomoc - definicja

Z zapisu Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wynika, że osoba bez wykształcenia medycznego w pewnych sytuacjach może wykonać więcej działań ratujących życie niż ratownik po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). Świadczy o tym definicja, w której to pierwsza pomoc określana jest jako „zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia, w tym również z wykorzystaniem wyrobów medycznych i wyposażenia wyrobów medycznych, w rozumieniu przepisów

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.