Kwalifikowana pierwsza pomoc – aspekt prawno-karny
Jakie leki może podać ratownik?
Problem podawania leków jest bardzo często poruszany na kursach. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy ratownik może podać tlen i tutaj nie pojawiają się żadne wątpliwości. Wątpliwości natury prawnej budzi natomiast podanie innych leków np. aspiryny i adrenaliny w ampułkostrzykawce.
Na chwilę obecną Rozporządzenie o KPP nie zakłada możliwości podawania przez ratownika innych leków niż tlen. Należy się zatem zastanowić, jak do tego wszystkiego mają się Wytyczne ERC z 2015 roku, które jednoznacznie wskazują, że udzielając pierwszej pomocy (zatem przez każdą osobę) w przypadku anafilaksji należy podać adrenalinę.
Proponując rozszerzenie podstawy prawnej, poniżej przedstawiono leki, które w opiniach autorów, ratownik powinien móc podać u poszkodowanego w stanie zagrożenia zdrowia i życia:
- tlen – podanie tlenu w stanach zagrożenia życia i zdrowia wynika z Rozporządzenia KPP;
- aspiryna – zgodnie z Wytycznymi ERC z 2015 roku u poszkodowanego z bólem w klatce piersiowej charakterystycznym dla zawału serca, należy podać aspirynę 160-325 mg (do rozgryzienia lub rozpuszczenia w wodzie). Na podstawie badań stwierdzono, że ryzyko powikłań w postaci wstrząsu anafilaktycznego czy poważnego krwawienia jest małe;
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”