Kwalifikowana pierwsza pomoc – aspekt prawno-karny
Przykład
Na plaży mężczyzna w wieku 40 lat zostaje użądlony. Tuż po kontakcie z alergenem rozwija się pełnoobjawowy wstrząs anafilaktyczny. Mężczyzna ma przy sobie adrenalinę w ampułkostrzykawce. Spanikowana żona wzywa ratownika WOPR, któremu tuż po przybyciu daje do ręki ampułkostrzykawkę. Informuje, że mąż jest uczulony, a ona boi się podać lek. Informuje również, że pogotowie zostało już wezwane. Podobne zdarzenie miało miejsce na terenie jednego z basenów w woj. śląskim. Tam ratownik WOPR nie zdecydował się na to, by podać adrenalinę. Opisane zdarzenie wywołało szereg dyskusji.
Analiza przypadku
- Ratownik ma szczególny obowiązek udzielenia pomocy, gdyż sprawuje opiekę nad plażowiczami. Wykonuje obowiązki służbowe (art. 160 § 2KK).
- Zgodnie z Rozporządzeniem KPP może podać tylko tlen – czy tlen przerwie działanie alergenu? – NIE.
- Ratownik ma dostęp do leku, którego podaż jest niezbędna zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Boi się podać adrenalinę, bo jest to niezgodne z jego zakresem obowiązków – czy powinien podać? – w opiniach autorów TAK.
- Czy jeżeli nie poda adrenaliny, narazi poszkodowanego na utratę życia? – TAK (art.160 § 1 KK).
- Czy podając adrenalinę, działał w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem? – TAK (art. 26 § 1KK).
- Czy można inaczej niż poprzez podanie adrenaliny przerwać to niebezpieczeństwo, jakim jest wstrząs anafilaktyczny? – NIE (art. 26 § 1 KK).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”