Kwas traneksamowy – uzasadnienie dla jego stosowania w warunkach przedszpitalnych
Badanie WOMAN
Badanie WOMAN sprawdza wpływ wczesnego podania kwasu traneksamowego na śmiertelność, histerektomię i inne schorzenia u kobiet z krwotokiem poporodowym W badaniu wykorzystano międzynarodowe, randomizowane, kontrolowane placebo badanie z podwójnie ślepą próbą (5).
Celem pracy była ocena wpływu wczesnego podania kwasu traneksamowego na zgon, histerektomię i inne istotne wyniki u kobiet z krwotokiem poporodowym.
Do tego randomizowanego, podwójnie zaślepionego, kontrolowanego placebo badania zrekrutowano kobiety w wieku 16 lat i starsze, z kliniczną diagnozą krwotoku poporodowego po porodzie drogami natury lub cięciu cesarskim ze 193 szpitali w 21 krajach.
Kobiety, w losowo wybrany sposób, otrzymywały, oprócz standardowej opieki, 1 g kwasu traneksamowego dożylnie lub odpowiednie placebo. Jeśli krwawienie utrzymywało się po 30 min lub ustało i ponownie pojawiło się w ciągu 24 h od podania pierwszej dawki, można było podawać drugą dawkę 1g kwasu traneksamowego lub placebo.
Wyniki
W okresie od marca 2010 r. do kwietnia 2016 r. do badania włączono i losowo przydzielono 20 060 kobiet, które otrzymały kwas traneksamowy lub placebo, z których odpowiednio 10 036 i 9985 włączono do badania. Zgon z powodu krwawienia był znacznie zmniejszony u kobiet, którym podawano kwas traneksamowy [155 (1,5%) z 10 036 pacjentek vs 191 (1,9%) z 9985 w grupie placebo szczególnie u kobiet leczonych w ciągu 3 godzin od porodu – 89 (1,2%) w grupie kwasu traneksamowego vs 127 (1,7%) w grupie placebo].
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”