Kwas traneksamowy – uzasadnienie dla jego stosowania w warunkach przedszpitalnych
Implementacje
Na podstawie wyników badań część krajowych systemów opieki zdrowotnej bez zbędnej zwłoki wprowadziła stosowanie TXA w ww. okolicznościach, zarówno do postępowania szpitalnego, jak i przedszpitalnego.
Przykładowo, badanie CRASH-3 zostało opublikowane w czasopiśmie „Lancet” w listopadzie 2019 r. Na stronie Association of Ambulance Chief Executives (23) znajdujemy informację o aktualizacji algorytmu dla urazów głowy, z dopiskiem, że aktualizacja zaczyna obowiązywać od 17 lipca 2020 r.
Algorytm oceny i postępowania w przypadku urazu głowy został zmieniony zgodnie z najnowszą aktualizacją JRCALC: „Po wynikach badania CRASH-3 kwas traneksamowy należy podawać każdemu pacjentowi w wieku 18 lat i starszym, u którego stwierdzono lub podejrzewa się uraz głowy, z GCS wynoszącym 12 lub mniej, jeżeli uraz miał miejsce w ciągu ostatnich 3 godzin” (7).
W Wielkiej Brytanii wytyczne dla ratowników medycznych NHS są opracowywane przez Joint Royal Colleges Ambulance Liaison Committee (JRCALC) w imieniu Association of Ambulance Chief Executives (AACE). W skład komitetu wchodzą eksperci z całego spektrum dyscyplin medycznych, w tym: ratownicy medyczni, lekarze, położne, pielęgniarki, lekarze rodzinni, farmaceuci, chirurdzy, położnicy, patolodzy i nie tylko. Członkowie są nominowani przez ich odpowiednie organizacje/specjalizacje/uczelnie i formalnie zbierają się trzy razy w roku, przy czym większość przeglądu i opracowywania wytycznych odbywa się między spotkaniami) (8).
Międzynarodowe organizacje, takie jak ERC, ITLS, PHTLS, tworzące wytyczne, na których ratownicy medyczni opierają swoje postępowanie m.in. w Polsce, również zaktualizowały wytyczne dla podawania kwasu traneksamowego.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”