Kwas traneksamowy – uzasadnienie dla jego stosowania w warunkach przedszpitalnych
WHO zaleca, aby kobiety z krwotokiem poporodowym otrzymały dożylnie 1 g kwasu traneksamowego jak najszybciej po porodzie, a następnie drugą dawkę, jeśli krwawienie utrzymuje się po 30 min lub ponownie pojawia się w ciągu 24 h od pierwszej dawki. Pilne leczenie ma kluczowe znaczenie, ponieważ kobiety z krwotokiem poporodowym szybko wykrwawiają się na śmierć, a kwas traneksamowy jest najskuteczniejszy, gdy jest podawany wcześnie (17).
Ryc. 2 ukazuje wpływ opóźnienia leczenia TXA na przeżywalność pacjentek po urazach oraz kobiet z ciężkim krwawieniem po porodzie.
Komentarz
Kwas traneksamowy jest lekiem przeciwfibrynolitycznum, który po wczesnym podaniu zmniejsza śmiertelność u pacjentów z krwawieniem po urazach, krwotokiem poporodowym, lekkim lub umiarkowanym urazem głowy. Leczenie ma krytyczne znaczenie czasowe – kwas traneksamowy należy podać jak najszybciej po urazie.
Z reguły na podstawie wyników badań, aktualizowane są wytyczne/protokoły postępowania. W kolejnych wydaniach wytycznych ERC, ITLS (i innych) kwas traneksamowy jest podawany jako podstawowe leczenie w zagrażających życiu ww. sytuacjach. Niestety za wytycznymi nie następują decyzje włączające kwas traneksamowy do listy leków samodzielnie stosowanych przez ratowników medycznych.
Z nadzieją na wprowadzenie TXA do listy leków samodzielnie stosowanych przez ratowników medycznych w artykule przedstawiono:
- dowody naukowe (część najistotniejszych badań) bezpośrednio mające wpływ na zdrowie i życie pacjentów oraz korzyści ekonomiczne dla systemu zdrowotnego;
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”