Leki spotykane w domu pacjenta chorującego na choroby związane z układem krążenia
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze definiuje się jako ciśnienie tętnicze skurczowe większe bądź równe 140 mmHg i rozkurczowe większe bądź równe 90 mmHg. Te wartości przyjęto na podstawie wyników badań, w których wykazano, że uzyskanie ciśnienia tętniczego poniżej tych wartości wiąże się z korzyściami klinicznymi.
Nadciśnienie tętnicze dzieli się na pierwotne (90%) i wtórne (10%). Leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym:
- Leki moczopędne – opisane wyżej,
- Inhibitory konwertazy angiotensyny – opisane wyżej,
- Leki ß-adrenolityczne – działanie polega na blokowaniu receptora ß w sercu → zwolnienie akcji serca → zmniejszenie objętości minutowej → zmniejszenie zapotrzebowania serca na tlen. Szczególnie polecane u ludzi stosunkowo młodych, u pacjentów z chorobą wieńcową, z nadkomorowymi zaburzeniami rytmu, z migreną, w stanach hiperkinetycznych, w kardiomiopatii przerostowej. Pełne działanie pojawia się po 4 tygodniach leczenia, terapii nie wolno gwałtownie przerwać.
Leki:
- kardioselektywne – działające tylko na receptor ß1: acebutolol, atenolol, metoprolol, bisoprolol, betaksolol, nebiwolol;
- nieselektywne – działające na receptor ß1 i ß2: propranolol, sotalol, oksprenolol, pindolol;
- nieselektywne – działające na receptor α1 i ß: labetalol, karwedilol – z wewnętrzną aktywnością sympatykomimetyczną – nieznaczne pobudzanie receptorów ß.
- Antagoniści wapnia – mechanizm działania polega na blokowaniu wolnych kanałów wapnia w obrębie naczyń krwionośnych i serca → poszerzenie łożyska naczyniowego → spadek oporu obwodowego. Dodatkowo zmniejszają kurczliwość m. sercowego i przewodnictwo. Chętnie stosowane u ludzi starszych, z przewlekłą niewydolnością wieńcową, nadciśnieniem płucnym, niewydolnością nerek, cukrzycą, stanami spastycznymi przewodu pokarmowego.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”