Luka w nowej ustawie o ratownikach medycznych
Luka znajdująca się w nowej ustawie o zawodzie ratownika medycznego uniemożliwia nowym absolwentom wykonywanie zawodu. Ustawa z 22 czerwca powierzyła wydanie dokumentów pozwalających na podjęcie pracy w zawodzie organowi, który nie istnieje.
Nowa ustawa określa kto ma prawo do wykonywania zawodu ratownika medycznego. Według nowych przepisów prawo do bycia ratownikiem medycznym przyznawać powinna Krajowa Rada Ratowników Medycznych. Jak się jednak okazuje, organ jeszcze nie powstał. Wciąż nie wiadomo kiedy samorząd ratowników medycznych rozpocznie działalność.
Uniemożliwia to pracę tegorocznym absolwentom kierunku ratownictwo medyczne. Mimo posiadania dyplomu, aby rozpocząć pracę zgodnie z ustawą potrzebują najpierw prawa do wykonywania zawodu.
– Nikt, zarówno w organizacjach ratowników, jak i w Ministerstwie Zdrowia, nie dostrzegł wcześniej luki w przepisach, choć ustawa miała półroczne vacatio legis – skomentował w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dr n. o zdr. Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.
Zapewnił, że ratownicy medyczni są w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, by znaleźć legislacyjne rozwiązanie, które umożliwi tegorocznym absolwentom podjęcie pracy w zawodzie.
W przypadku pracujących już ratowników sprawa jest prostsza. Według ustawy na uzyskanie dokumentu potwierdzającego prawo do wykonywania zawodu mają dwa lata.
Źródło: rynekzdrowia.pl, polsatnews.pl