Masywny krwotok – ocena i utrzymanie zdolności żołnierzy do zabezpieczenia w poszczególnych strefach symulowanego środowiska taktycznego – doniesienie wstępne
Krwotok masywny
Krwotoki w warunkach przedszpitalnych dzieli się na widoczne (zewnętrzne) oraz niewidoczne (wewnętrzne). Jako krwotok masywny określa się utratę pełnej objętości krwi w ciągu 24 godzin lub 50% objętości krwi w ciągu 3 godzin, lub skumulowaną utratę krwi wynoszącą 150 ml/min. Krwotok to również utrata 1,5 ml krwi/kg/min przez 20 min lub utrata 150 ml krwi/min w ciągu jednej godziny (4-6).
Krwotok masywny - podział
Według skali Advanced Trauma Life Support (ATLS) krwotoki dzieli się na 4 stopnie, w zależności od ilości utraconej krwi (tab. 1).
I stopień dotyczy utraty do 15% krwi krążącej. Zazwyczaj tracąc do 15% krwi, nie obserwuje się zmian w funkcjonowaniu organizmu i niepotrzebne jest uzupełnianie utraconej krwi płynami.
II stopień to utrata od 15% do 30% krwi krążącej. U pacjenta obserwuje się tachykardię oraz niewielką różnicę między wartościami ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi. Mechanizmem obronnym przed niedokrwieniem głównych narządów jest skurcz naczyń na obwodzie (centralizacja krążenia), co objawia się spadkiem temperatury i bladością skóry. Mogą się pojawić niewielkie zmiany w zachowaniu pacjenta.
III stopień dotyczy utraty od 30% do 40% krwi krążącej. W takich przypadkach obserwuje się spadek ciśnienia tętniczego krwi poniżej wartości prawidłowych, tachykardię, wydłużenie nawrotu kapilarnego i pogorszenie stanu świadomości pacjenta. Leczenie polega na płynoterapii krystaloidami i koloidami, należy rozważyć przetoczenie preparatów krwiopochodnych.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”