Mechanizmy termogenezy i utraty ciepła. Postępowanie z pacjentem urazowym w przypadku narażenia na wychłodzenie - Strona 2 z 3 - ratownicy24.pl

Wyszukaj w serwisie

Mechanizmy termogenezy i utraty ciepła. Postępowanie z pacjentem urazowym w przypadku narażenia na wychłodzenie

Mechanizmy utraty ciepła

Energia cieplna w naszym organizmie powstaje dzięki reakcjom chemicznym zachodzącym w komórkach. Kiedy organizm jest w stanie spoczynku, około 56% wytwarzanej energii generują narządy wewnętrzne, 18% produkują mięśnie szkieletowe i serce, a pozostałe 16% mózg.

W trakcie wysiłku fizycznego mięśnie szkieletowe mogą produkować nawet do 90% całkowitej energii cieplnej (2). W stanie homeostazy procesy generowania energii cieplnej równoważone są przez mechanizmy rozpraszania ciepła. Utrata ciepła może zachodzić poprzez kondukcję, konwekcję, promieniowanie i ewaporację.

Kondukcja, czyli przewodzenie, polega na przekazywaniu energii cieplnej pomiędzy przedmiotami pozostającymi ze sobą w bezpośrednim kontakcie. Wielkość przekazywanego ciepła jest wprost proporcjonalna do powierzchni kontaktu. O tej drodze utraty warto pamiętać szczególnie u pacjentów urazowych, u których zastosowano unieruchomienie z powodu odniesionych obrażeń lub którzy pozostali unieruchomieni w konsekwencji urazu.

Konwekcja stanowi mechanizm, który przy zastosowaniu odpowiedniej izolacji jesteśmy w stanie wyeliminować. Polega na unoszeniu się ciepłych mas powietrza na powierzchni [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Poznaj nasze serwisy