Medycyna ratunkowa towarzyszy mi od samego początku jej powstawania – rozmowa z Dariuszem Timlerem
W Polsce mamy obecnie ponad 1000 specjalistów medycyny ratunkowej, czy jest to wartość wystarczająca, szczególnie przy świadomości, że duża część z nich to lekarze, którzy mają więcej niż jedną specjalność? Jaka liczba specjalistów, zdaniem Pana Profesora, byłaby wystarczająca?
W Polsce wg danych z NIL (1) mamy 1089 lekarzy posiadających specjalizację z medycyny ratunkowej. Jeden lekarz na zmianie dyżurowej 24-godzinnej odpowiada zatrudnieniu 4,5 lekarzy na etacie. Zakładając, że w Polsce posiadamy 244 szpitalne oddziały ratunkowe i w każdym chcielibyśmy mieć dwóch lekarzy posiadających specjalizację z medycyny ratunkowej, to przy takich założeniach liczba docelowa to 4,5 x 2 lekarzy x 244 = 2196 lekarzy. Do tej liczby należy dodać lekarzy z LPR i ZRM. Szacuję, że optymalnie powinno być około 2500 specjalistów medycyny ratunkowej.
Mamy obszary w Polsce, w których są już spełnione te warunki, ale nadal istnieją miejsca, w których brakuje nawet jednego specjalisty medycyny ratunkowej, aby SOR mógł mieć ordynatora lub kierownika.
Obecnie [...]