Medyczne czynności ratunkowe i konsekwencje w ich niepodjęciu przez RM
Podsumowanie
Ustawodawca dał ratownikom medycznym możliwość, po dokonaniu oceny stanu pacjenta, niepodejmowania lub odstąpienia od medycznych czynności ratunkowych albo udzielenia świadczeń zdrowotnych – jeżeli nie spowoduje to niebezpieczeństwa utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. Przyczyny niepodjęcia albo odstąpienia od medycznych czynności ratunkowych ratownik medyczny musi uzasadnić i odnotować w dokumentacji medycznej.
W praktyce ocena stanu pacjenta (wielokrotnie zawierająca w swoim zakresie medyczne czynności ratunkowe) i sporządzenie dokumentacji medycznej będą wymagały tyle samo zaangażowania i poświęconego czasu (nierzadko nawet więcej) jak podczas rutynowej interwencji. Rozważyć należy, czy lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla personelu podstawowych ZRM nie będzie uświadomienie i pouczenie pacjenta, zamiast podejmowania (potencjalnie obciążającej i ryzykownej) decyzji odmownej.
Podkreślić również należy, że pozostawienie pacjenta w miejscu zdarzenia (po udzieleniu mu porady i/lub pomocy) nie jest tożsame z omawianym zagadaniem niepodjęcia albo odstąpienia od medycznych czynności ratunkowych. Kwestia transportu do szpitala jest o tyle istotna, że budzi największe kontrowersje, dlatego [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!