Medyczne czynności ratunkowe i konsekwencje w ich niepodjęciu przez RM
Podsumowanie
Ustawodawca dał ratownikom medycznym możliwość, po dokonaniu oceny stanu pacjenta, niepodejmowania lub odstąpienia od medycznych czynności ratunkowych albo udzielenia świadczeń zdrowotnych – jeżeli nie spowoduje to niebezpieczeństwa utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. Przyczyny niepodjęcia albo odstąpienia od medycznych czynności ratunkowych ratownik medyczny musi uzasadnić i odnotować w dokumentacji medycznej.
W praktyce ocena stanu pacjenta (wielokrotnie zawierająca w swoim zakresie medyczne czynności ratunkowe) i sporządzenie dokumentacji medycznej będą wymagały tyle samo zaangażowania i poświęconego czasu (nierzadko nawet więcej) jak podczas rutynowej interwencji. Rozważyć należy, czy lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla personelu podstawowych ZRM nie będzie uświadomienie i pouczenie pacjenta, zamiast podejmowania (potencjalnie obciążającej i ryzykownej) decyzji odmownej.
Podkreślić również należy, że pozostawienie pacjenta w miejscu zdarzenia (po udzieleniu mu porady i/lub pomocy) nie jest tożsame z omawianym zagadaniem niepodjęcia albo odstąpienia od medycznych czynności ratunkowych. Kwestia transportu do szpitala jest o tyle istotna, że budzi największe kontrowersje, dlatego w przypadkach wątpliwych, warto skrupulatnie rozważyć podjęcie właściwej decyzji.q
Piśmiennictwo
1. Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”