Mit ratownika, człowieka ze stali. Raport z badań KOHERENCJARM2021
Grupa badana
Grupa biorąca udział w badaniu KOHERENCJARM2021 to ratownicy medyczni pracujący w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne w Polsce. Według statystyk w kraju pracuje ok. 15 000 ratowników medycznych zatrudnionych w różnych jednostkach i formacjach systemu (głównie: pogotowie ratunkowe, lotnicze pogotowie ratunkowe, szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć).
Narzędzie badawcze i dane ogólne wynikające z badania
W badaniu wykorzystano standaryzowane narzędzie badawcze – Kwestionariusz Orientacji Życiowej Aarona Antonovsky’ego, SoC-29 w pełnej wersji polskojęzycznej.
Zbadano łącznie 287 osób, 108 mężczyzn i 179 kobiet, w przedziale wiekowym 20-30 lat – 138 osób, 31-40 lat – 96 osób, 41-50 lat – 47 osób, powyżej 51. roku życia – 6 osób. Badanie przeprowadzono za pomocą elektronicznego kwestionariusza, samodzielnie wypełnianego przez badanych z terenu całego kraju, w okresie od września 2021 do marca 2022.
Wyniki badania koherencji u ratowników
W badaniu poczucia koherencji przyjęto zakres prawidłowy przy uzyskaniu 130 i więcej punktów. W przypadku zdobycia poniżej 130 pkt uznaje się, że badany uzyskał niski (nieprawidłowy) poziom poczucia koherencji.
Raport stanowi wstęp do pogłębionej analizy problemu.
Ponad 50% respondentów, którzy wzięli udział w przeprowadzonym badaniu, wykazało nieprawidłowy poziom poczucia koherencji, co z racji wykonywanej profesji może mieć negatywny wpływ na zdrowie ratowników oraz ich pacjentów znajdujących się potencjalnie w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”