Mit ratownika, człowieka ze stali. Raport z badań KOHERENCJARM2021
Podsumowanie
W przeprowadzonym badaniu niepokojący jest dość częsty negatywny profil poczucia koherencji ratownika, przedstawionego w opisie poniżej.
Świat zewnętrzny, samego siebie, swoje emocje, potrzeby i postępowanie zazwyczaj postrzegasz jako niezbyt zrozumiałe, nieuporządkowane, niespójne i niejasne. Twoja przyszłość wydaje się być mało przewidywalna. Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z poważnymi problemami, boisz się, że nikt ci nie pomoże.
Zazwyczaj masz niską motywację do działania, czujesz bezsens i nie widzisz potrzeby wykonania wysiłku, poświęcenia i zaangażowania. Problemy wydają się porażką, która zniechęca cię nawet do życia.
Twoja postawa ma negatywny wpływ na odporność. Oprócz wysokiej podatności na choroby somatyczne możesz być narażony na dolegliwości związane ze stresem (depresje, nerwice, zaburzenia psychosomatyczne).
Prowadzisz niezdrowy tryb życia. Przepracowujesz się, jesz nieregularnie i rzeczy przypadkowe (zazwyczaj fast food), nadużywasz papierosów, zdarza się, że czasami nadużywasz alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych i leków psychotropowych. Nie uprawiasz też żadnej aktywności fizycznej.
Jesteś niezadowolony ze swojej sytuacji rodzinnej i relacji przyjacielskich.
Wymagasz konsultacji psychologicznej lub/i konsultacji specjalistycznej psychiatrycznej.
Najbardziej prawdopodobną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak weryfikacji cech psychofizycznych do zawodu, na etapie przyjęcia kandydata do szkoły medycznej, oraz brak wsparcia systemowego ratowników w pracy zawodowej. Powodem może być również kładzenie zbyt dużego nacisku na uświadamianie studenta ratownictwa w zakresie zdrowia, w odniesieniu tylko do pacjentów, bez kształtowania dostatecznej samoświadomości własnego zdrowia, co w tym czasie i z tej perspektywy napawa go błędnymi przekonaniami. Ratownicy mają również wciąż zbyt małą świadomość w zakresie czynników obciążenia w systemie ratownictwa medycznego oraz często nie potrafią radzić sobie ze stresem w sposób konstruktywny.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”