Młodzi ratownicy nie mogą znaleźć pracy po zakończeniu studiów
Środowisko ratowników medycznych zwraca uwagę na problem z zatrudnianiem osób, które ukończyły studia po 22 czerwca 2023 r. Absolwenci nie mogą uzyskać prawa wykonywania zawodu. Ministerstwo zapowiada nowelizację ustawy o zawodzie ratownika medycznego.
Ustawa o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych wprowadziła wymóg posiadania prawa wykonywania zawodu. Do wyrobienia dokumentu zobowiązani są zarówno pracujący już ratownicy, jak i absolwenci przygotowujący się do wejścia na rynek pracy.
Problem z zatrudnianiem absolwentów ratownictwa medycznego
Za wydawanie prawa do wykonywania zawodu ma odpowiadać Rada Ratowników Medycznych – problem w tym, że nie została jeszcze utworzona. Jak powiedział dla Radia Katowice Łukasz Pach, dyrektor WPR w Katowicach, jego zdaniem nie powstanie ani w tym, ani jeszcze w przyszłym roku.
Co z ratownikami medycznymi, którzy ukończyli studia po 22 czerwca 2023 roku? Ich sytuacja jest trudna – część pracodawców nie chce zatrudniać osób bez prawa do wymaganego przez ustawę dokumentu. – Nie ukrywajmy, że ciężko w tej chwili unormować to prawnie, żeby zatrudnić człowieka zaraz po studiach, ponieważ ubezpieczyciel i wszyscy inni, którzy uczestniczą w całym tym systemie, zapytają mnie, jeśli coś się wydarzy: „Dlaczego pan zatrudnił ratownika medycznego, który nie ma prawa wykonywania zawodu?” – powiedział dla Radia Katowice Łukasz Pach.
Jak przekazał Rynek Zdrowia, niektóre stacje pogotowia zatrudniają młodych ratowników, powołując się na stanowisko resortu zdrowia z dnia 4 lipca 2024 roku, w którym zaznaczono, że absolwenci studiów mogą wykonywać zawód przez dwa lata po uzyskaniu dyplomu.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że pracuje nad nowelizacją przepisów i rozwiązaniem tej problematycznej kwestii.
Źródło: www.mp.pl/ratownictwo/, www.rynekzdrowia.pl, www.radio.katowice.pl