Mobilny bio-izolator wysokiego poziomu bezpieczeństwa biologicznego. Wyzwania, możliwości, ograniczenia, edukacja, perspektywy na przyszłość - Strona 2 z 2 - ratownicy24.pl

Mobilny bio-izolator wysokiego poziomu bezpieczeństwa biologicznego. Wyzwania, możliwości, ograniczenia, edukacja, perspektywy na przyszłość

Idea mobilnych izolatorów biologicznych poziomu BSL-3 i BSL-4

Pacjenci z chorobami wysoce zakaźnymi wymagają bezpiecznej, wysokiej jakości opieki medycznej z wysokim poziomem kontroli infekcji, która może być najskuteczniej realizowana przez specjalnie przeszkolony personel w warunkach izolacji wysokiego poziomu zabezpieczenia biologicznego. Bio-izolator stanowi komorę izolacyjną, zaprojektowaną w celu zapewnienia pełnej izolacji pacjenta od środowiska zewnętrznego. Podobnie środowisko wewnętrzne izolatora, skażone przez pacjenta, izolowane jest od czystego środowiska zewnętrznego, w którym izolator został rozwinięty. Celem izolatora jest wytworzenie strefy biologicznie chronionej, bazującej na systemie śluz, wymianie powietrza z jego filtracją oraz wytworzonym wewnętrznie podciśnieniem, zapewniającym jednokierunkowy przepływ powietrza. Mobilne rozkładane izolatory zaprojektowane zostały do wykorzystania wewnątrz budynków, np. w oddziałach szpitalnych niedysponujących taką stacjonarną konstrukcją, lub na zewnątrz budynków w klimatyzowanych namiotach (fot. 1). Konstrukcja większości mobilnych izolatorów opiera się na rozwiązaniach pneumatycznych, np. EBXT 06-Bio-BOX, lub stelażowych, np. IsoArk. W Zakładzie Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum wykorzystywany jest na potrzeby realizacji projektu pn. „Wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE – koordynacja i standaryzacja” finansowanego z Funduszy Norweskich, bio-izolator EBX 06 Bio-Box o konstrukcji pneumatycznej (fot. 2).

Większość nowoczesnych izolatorów ma konstrukcję modułową, pozwalającą na różne konfiguracje ustawień poszczególnych modułów izolatora. Najczęściej izolator składa się z modułu komory izolacyjnej o określonej kubaturze, zintegrowanej ze śluzą powietrzną. Wielkość komory izolacyjnej uzależniona jest od możliwości leczniczych w danym podmiocie medycznym. W ścianach izolatora znajdują się samouszczelniające się otwory pozwalające na doprowadzenie do wnętrza izolatora przewodów z urządzeń medycznych i technicznych. Takie rozwiązanie pozwala na umieszczenie i obsługę części sprzętu służącego do opieki nad pacjentem na zewnątrz izolatora. Elektryczna dmuchawa i podciśnieniowa jednostka filtrująco-wentylacyjna zapewniają odpowiednie napowietrzenie izolatora i utrzymanie wymaganego podciśnienia. Śluza powietrzna umożliwia wejście lub wyjście personelu medycznego z izolatora albo wyniesienie sprzętu i materiału do diagnostyki laboratoryjnej do modułu dekontaminacyjnego, minimalizując ryzyko kontaminacji środowiska zewnętrznego (fot. 3).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.