Mobilny test na COVID-19 bez wychodzenia z auta - ratownicy24.pl

Mobilny test na COVID-19 bez wychodzenia z auta

Karków uruchomił mobilny punkt drive-thru, gdzie można wykonać test na koronawirusa bez wychodzenia z auta. Namiot do badań stanął przy Tauron Arenie, a całe przedsięwzięcie jest inicjatywą laboratoriów Diagnostyka.

Podobne rozwiązania są już w Warszawie, Łodzi czy Poznaniu. Na czym polega drive-thru? Mechanizm działania jest prosty. Osoba, która podejrzewa u siebie zarażenie koronawirusem, wjeżdża samochodem do specjalnego namiotu. Następnie pracownik laboratorium pobiera przez otwarte okno wymaz. Do punktu można również podejść pieszo. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie niż pobór wymazu w szpitalu. Nie narażamy przy tym innych pacjentów na infekcję.

Testy wykonywane w krakowskim punkcie są w technologi RT-PCR rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia. Tymi samymi testami posługują się laboratoria sanepidu oraz te przy szpitalach zakaźnych. Całe badanie trwa kilka minut, a na wynik trzeba poczekać około dwóch dni.

Dla lekarzy oraz innych przedstawicieli zawodów medycznych badanie takie jest bezpłatne we wszystkich miastach, w których mobilny punkt działa. By je wykonać trzeba jedynie okazać dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu. Dla pozostałych osób chcących się przebadać test kosztuje 584 zł. Można go kupić na miejscu lub za pomocą strony internetowej laboratorium.

Źródło: www.krakow.naszemiasto.pl

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.