Modyfikacje algorytmu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (BLS) w latach 2000-2021 na podstawie wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Celem pracy jest przedstawienie modyfikacji algorytmu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (BLS, ang. Basic Life Support) w latach 2000-2021 w oparciu o analizę wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC, ang. European Resuscitation Council). Modyfikacje wytycznych ERC mają na celu nie tylko poprawę jakości resuscytacji krążeniowo-oddechowej i zwiększenie przeżywalności u osób po nagłym zatrzymaniu krążenia, ale także ujednolicenie i ułatwienie postępowania potencjalnych świadków zdarzenia oraz personelu medycznego w sytuacjach zagrożenia życia.
W Polsce udzielanie pomocy osobom poszkodowanym przez świadka zdarzenia jest obowiązkiem wynikającym z Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (1). Artykuł 4 Ustawy przewiduje powszechny obowiązek niezwłocznego zawiadomienia podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy w sytuacji zauważenia osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
W Europie opracowaniem i wdrażaniem algorytmu postępowania w stanach zagrożenia zdrowia i życia zajmuje się Europejska Rada Resuscytacji (ERC, ang. European Resuscitation Council) (2). ERC to organizacja działająca od 1988 roku, skupiająca ekspertów w dziedzinie resuscytacji oraz przedstawicieli różnych gałęzi medycyny. Jej celem jest m.in. opracowywanie skutecznych metod postępowania w zakresie pomocy medycznej, promowanie wiedzy na temat podstawowych i zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych oraz organizacja kursów i szkoleń medycznych dla ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy i pracowników ochrony zdrowia. W Polsce przedstawicielem ERC jest Polska Rada Resuscytacji, która powstała w 2001 roku (3).
Na podstawie prowadzonych na całym świecie badań naukowych dotyczących najlepszych rezultatów w resuscytacji ERC co 5 lat aktualizuje i wydaje wytyczne postępowania dotyczące m.in. algorytmów podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (BLS, ang.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”