Modyfikacje algorytmu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (BLS) w latach 2000-2021 na podstawie wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
Bezpieczeństwo własne, jak i poszkodowanego to jedna z pierwszych i najważniejszych zasad, która przypominana jest w każdym wydaniu wytycznych.
W wypadku zadławienia i układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej algorytmy postępowania są takie same jak w 2015 roku (12, 13).
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do opracowania wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji dotyczących wykonywania resuscytacji przez świadków zdarzenia, jako pomocy przedmedycznej, w czasie pandemii COVID-19 (16, 17).
Dzięki zakrojonym na szeroką skalę badaniom naukowym wytyczne COVID-19 zostały opublikowane już w kwietniu 2020 r.
Uwzględniając aspekt epidemiologiczny, ERC zaleciła modyfikację postępowania świadków zdarzenia, osób udzielających pierwszej pomocy oraz prowadzących resuscytację krążeniowo-oddechowej. Podczas pandemii koronawirusa, aby zminimalizować ryzyko infekcji, ERC rekomendowała nie udrażniać dróg oddechowych i nie umieszczać swojej twarzy przy ustach i nosie poszkodowanego. Zalecała wzrokową ocenę oddechu, dla ułatwienia oceny układając swoją dłoń na klatce piersiowej poszkodowanego. ERC rekomendowała, aby nie wykonywać oddechów ratowniczych, tylko skupić się na efektywnych uciśnięciach [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!