Motywacje ratowników do pomagania innym, czyli dlaczego chcemy być ratownikami? - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Motywacje ratowników do pomagania innym, czyli dlaczego chcemy być ratownikami?

Autorzy artykułu szukają prawdziwych źródeł motywacji do pracy i pomagania innym. Podmiotem, a zarazem przedmiotem wnioskowania i analiz są ratownicy medyczni praktykujący w Polsce. Ich zdaniem, jak wynika z wywiadów i analiz, czasami za górnolotnym altruizmem ukryte są inne prawdziwe korzyści, materialne i niematerialne. Pomaganie ogólnie daje nam satysfakcję i poczucie, że jesteśmy potrzebni i dobrzy. Warto jednak sięgnąć głębiej do genezy pomagania i zobaczyć jej „inną stronę”. W materiale mowa jest o parentyfikacji, gdy jako dzieci, niejako pod presją, jesteśmy zmuszani pomagać. Nieukształtowana jeszcze jednostka może przyjąć to za normę i w dalszym życiu, również tym zawodowym, może „zmuszać” się do pomagania innym, często kosztem siebie i swoich najbliższych.

Słowa kluczowe

ratownik medyczny, ratownictwo medyczne, altruizm, motywacja do pomagania, parentyfikacja, psychoanaliza

Motywacja

Pojęcie motywacji stosowane jest zazwyczaj do opisu mechanizmów odpowiedzialnych za uruchomienie, ukierunkowanie, podtrzymanie i zakończenie jakiegoś zachowania. Dotyczy ono zarówno mechanizmów prostych, jak i złożonych, wewnętrznych, jak i zewnętrznych, afektywnych, jak i poznawczych. Definiowana jest w wieloraki sposób, ale badacze najczęściej wprost lub pośrednio akcentują trzy podstawowe jej elementy (cechy): dynamikę, czyli pobudzenie, organizację i kierunek, czyli zmierzanie do celu.

Praca zarobkowa i materializm pozorny

W zawodzie ratownika czy ratowniczki medycznej warto wspomnieć także o motywacji poprzez zarabianie pieniędzy, która jest nieodłącznym elementem każdej profesji. Zawód ten od samego początku był nisko opłacany. Osoby wybierające ten kierunek studiów mogły sugerować się jedynie motywacją do pomagania innym. Ponadto należy wspomnieć, że niskie zarobki motywowały i nadal motywują pracowników tej profesji do zwiększania liczby przepracowanych godzin, co wpływa destrukcyjnie na ich zdrowie i życie. Chęć posiadania coraz to większej ilości dóbr osobistych o lepszej jakości, tj. dom, samochód, ekskluzywne wakacje itp., skłania medyków do zaciągania zobowiązań (kredytów, rat, leasingów itd.), które napędzają całą machinę… Dzięki temu przez krótki czas mogą się oni poczuć przez to lepiej, ale finalnie i tak będą sfrustrowani ze względu na niezaspokojenie swoich podstawowych potrzeb i wytężony wysiłek związany z pracą zarobkową. Frustracja jest właśnie wynikiem niezaspokojenia ww. potrzeb podstawowych, takich jak: sen, wypoczynek fizjologiczny, bycie z najbliższymi, relacje z rodziną i przyjaciółmi.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.